Zakład Genetyki Sądowej PUM w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy

26.03.2024 Wydarzenia

W piątek, 22 marca br. w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, Prof. Andrzej Ossowski, genetyk, biolog, kryminalistyk - kierownik Katedry Medycyny Sądowej, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w niezwykłym wykładzie, odkrywał przed słuchaczami tajniki pracy kierowanego przez siebie zespołu naukowców.

Profesor Ossowski prezentował m.in. wyniki prac na terenach byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargadzie oraz najnowsze i przełomowe dla historii odkrycie we wsi Puźniki na Ukrainie. Po kilku miesiącach poszukiwań, zespół naukowców pod przewodnictwem profesora Ossowskiego odnalazł w sierpniu 2023 roku, masowy grób ofiar rzezi Wołyńskiej. To ostanie odkrycie sprzed zaledwie kilku miesięcy cały czas czeka na pogłębione prace.

Podczas spotkania w Muzeum Przełomy, Profesor otrzymał również nagrodę: "Kustosz Pamięci Etosu AK w Sztafecie Pokoleń" z rąk Jolanty Szyłkowskiej, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin.

Serdecznie gratulujemy.