Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Specjalistycznego
Kierownik jednostki:
prof. dr hab. n. zdr. Anna Jurczak
Zespół:
- dr n. med. Bożena Gorzkowicz
- dr n. med. Konrad Jarosz
- dr Katarzyna Karakiewicz-Krawczyk
- mgr Izabela Napieracz-Trzosek
- dr n. zdr. Joanna Owsianowska
- dr n. zdr. Renata Robaszkiewicz-Bouakaz
- dr n. zdr. Edyta Tracz
- dr n. med. Sylwia Wieder-Huszla
- dr n. zdr. Ewa Zamojska-Kościów
- dr n. zdr. Alina Jurewicz
Wydział w strukturze PUM:
Wydział Nauki o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Opis działalności jednostki:
Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Specjalistycznego - The Department of Specialised Nursing
Zakład jest jednostką naukowo-dydaktyczną prowadzącą badania naukowe z zakresu specjalistycznej opieki pielęgniarskiej. Główne obszary działalności naukowej dotyczą:
- zdrowia kobiet w różnych okresach życia z uwzględnieniem czynników biopsychospołecznych,
- medycznych i psychospołecznych uwarunkowań zdrowia populacji,
- perspektyw i problemów rozwoju pielęgniarstwa jako nauki.
Pierwszy nurt badań dotyczy szeroko pojętego zdrowia kobiet, czynników je determinujących oraz ich wpływu na jakość życia badanych. Poruszane zagadnienia związane są z szeroko pojętą profilaktyką, promocją zdrowia, edukacją, wsparciem oraz problemami pojawiającymi na różnych etapach życia kobiety. Kolejnymi zagadnieniami będącymi w obszarze zainteresowań Zakładu są uwarunkowania zdrowia populacji, począwszy od urodzenia do późnej starości, w kontekście profilaktyki, edukacji, promocji zdrowia oraz problematyki związanej z hospitalizacją pacjentów. Zapobieganie chorobom to istotny problem zdrowotny, społeczny, a także ekonomiczny w kontekście kosztów leczenia. Zapobieganie i leczenie różnych schorzeń wymaga współpracy chorego, jego otoczenia oraz personelu medycznego i jednostek edukacyjnych. Badania koncentrują się na poznaniu deficytów wiedzy społeczeństwa oraz umożliwiają prowadzenie edukacji zdrowotnej, a tym samym pozwalają zwiększyć świadomość społeczeństwa i ograniczyć liczbę zachorowań.
Trzeci nurt badań obejmuje rozwój pielęgniarstwa, jako dyscypliny naukowej i koncentruje się na poszukiwaniu dowodów naukowych, mających przełożenie praktyczne na poprawę jakości opieki pielęgniarskiej. Wiedza uzyskana w wyniku badań powinna przenosić się na praktykę kliniczną. Zbieranie danych, interpretacja i klasyfikacja ważnych, mających zastosowanie w opiece nad pacjentami danych naukowych to praktyka oparta na doniesieniach naukowych. Najlepszym dowodem na to jest zależność pomiędzy stawianiem coraz to trafniejszych diagnoz a wpływaniem na zmniejszenie kosztów specjalistycznej opieki medycznej. Zapewnienie wysokiej jakości opieki pielęgniarskiej nad pacjentem wymaga oparcia podejmowanych działań pielęgniarskich na dowodach o dużej wartości naukowej. Prowadzone badania mają na celu podejmowanie działań na rzecz rozwoju praktyki pielęgniarskiej, zmierzającej do poprawy jej jakości, poprzez zwiększanie wiedzy teoretycznej w obszarze specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i integrację interdyscyplinarnych systemów opieki zdrowotnej.
Aktualnie Zakład realizuje 2 tematy w ramach działalności statutowej:
Biopsychospołeczne uwarunkowania zdrowia kobiet.
Opieka specjalistyczna nad pacjentem.
Podległe jednostki:
Nota kierownika jednostki:

Prof. dr hab. n. zdr. Anna Jurczak ukończyła studia medyczne 2001 w Szczecinie. Stopień naukowy doktora nauk o zdrowiu uzyskała w 2006, w 2017 r. stopień doktora habilitowanego, a w 2021 r. tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Od 2020 roku pełni funkcję prodziekana WNoZ. Jest specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. Promotor 7 prac doktorskich. Autor przeszło 170 prac poglądowych w języku polskim i angielskim, współautor ponad 850 artykułów , szczególnie z zakresu głównych zainteresowań: pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie kobiet, zakażenia szpitalne.
Adres jednostki:
71-210 Szczecin, ul. Żołnierska 48; budynek 8
Kontakt do jednostki:
Telefon: +48 91 480 09 32
E-mail: pielspec@pum.edu.pl