150 lat w zdrowiu – czy jest to możliwe?

21.02.2023 Wydarzenia

Teoretycznie tak. Taką wiedzę dostarczają nam najnowsze wyniki amerykańskich badań w dziedzinie epigenetyki. W PUM badania w tej dziedzinie prowadzi dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz, prof. PUM i Uniwersytetu w Aarhus w Danii, kierownik Samodzielnej Pracowni Epigenetyki Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Epigenetyka to szybko rozwijająca się dziedzina medycyny, która dzięki nowoczesnym technologiom dostarcza nam coraz ciekawszych informacji o zdrowiu i długości ludzkiego życia. Badania w tym zakresie poszerzają wiedzę na temat tego jak środowisko i inne czynniki zewnętrzne, w tym tryb życia, silny stres wywołujący emocje oraz m.in. decyzje żywieniowe wpływają na funkcjonowanie komórek w organizmach zwierząt i ludzi. Okazuje się, że te właśnie czynniki decydują, w którym kierunku - pożądanym lub niepożądanym - będą zmierzać procesy zakodowane w naszym DNA.

- Epigenetyka nie jest dziedziną nową. Jednak dopiero dziś, dzięki nowoczesnej technologii, mamy zupełnie inne możliwości badawcze. – mówi dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz. – Właśnie opracowujemy test, który pozwoliłby wykryć nowotwór z próbki krwi we wczesnym stadium rozwoju. To szansa na realną, niskokosztową profilaktykę. Te testy mogą zmienić sposób naszego postępowania w chorobach nowotworowych. Jeśli tylko dowiedzielibyśmy się, że mamy nowotwór to już konwencjonalnymi metodami diagnostyki moglibyśmy go znaleźć i leczyć. Taki test dawałby szansę na dłuższe życie większej liczbie osób, bo nowotwór o którego istnieniu możemy nawet nie wiedzieć zostałby zdiagnozowany w pierwszym stadium zachorowania, z ogromną szansą na wyleczenie.

Korzystając z okazji medialnego zainteresowania epigenetyką – miło nam poinformować środowisko naukowców, medyków i dziennikarzy, że w dniach 24-26 maja 2023 r. w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie odbędzie się druga międzynarodowa konferencja CLEPIC, podczas której naukowcy podzielą się swoimi najnowszymi osiągnięciami oraz omówią kierunki rozwoju epigenetyki. Uczestnicy konferencji podejmą też zapewne tematykę „zdrowego starzenia się”, szczególnie interesującą ludzi w podeszłym wieku. 

Prof. Wojdacz był prelegentem noworocznej gali Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia (link). Ostatnio udzielił także kilku wywiadów na ten temat, m.in. dla TVP3 (ok. 35 minuta) i TOK FMbg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886