Studenci PUM w symulatorach Pogotowia Ratunkowego

11.07.2023 Ogłoszenia

Przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie podpisali umowę o współpracy w zakresie kształcenia praktycznego studentów kierunku Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore, który realizowany będzie od roku akademickiego 2023/24 na Wydziale Nauk o Zdrowiu PUM.

Ten nowy i unikatowy w kraju kierunek łączy ratownictwo medyczne z ratownictwem morskim. Realizowany będzie w trzyletnim toku stacjonarnych studiów 1. stopnia. Kandydaci w ramach rekrutacji będą przechodzić dodatkowo test sprawnościowy i pływacki. W tym roku przejętych zostanie 36 najlepszych kandydatów.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w Pogotowiu Ratunkowym, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), a także jako instruktorzy pierwszej pomocy i pracownicy w sektorze ochrony zdrowia w specjalistycznych jednostkach, np. na statkach, platformach wiertniczych lub morskich i lądowych farmach wiatrowych.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się 4 lipca br. w Centrum Symulacji Medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przy ul. Twardowskiego 18, beneficjenci porozumienia podsumowali obopólne korzyści:

- Z pogotowiem współpracujemy od dawna, a teraz wchodzimy w nowy etap tej współpracy - mówi prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM. - Nasza uczelnia ma Centrum Symulacji Medycznej, ale leczenia szpitalnego. Natomiast WSPR w Szczecinie ma Centrum Symulacji Medycznych leczenia przedszpitalnego, co jest bardzo ważne. Połączenie tych dwóch centrów zapewni naszym studentom wysoką jakość nauczania.

- Liczę na to, że część studentów podejmie pracę również w naszym pogotowiu - mówi lek. med. Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Nasze Centrum Symulacji Medycznych jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce, więc studenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt i nowoczesne rozwiązania.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w toku nauczania na tym kierunku prowadzić będzie zajęcia także we współpracy z Politechniką Morską w Szczecinie, w tym przypadku z wykorzystaniem symulatorów morskich i wiatrowych.footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886