XI Dzień Mózgu w Szczecinie

01.12.2023 Wydarzenia

21 października br., miesiąc po Światowym Dniu Choroby Alzheimera, odbyła się międzyuczelniana konferencja XI Dzień Mózgu w Szczecinie pt. „Mózg a trudne konsekwencje starzenia”.

Wykład inauguracyjny konferencji wygłosił prof. Michał Lew-Starowicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz członek Zarządu European Society for Sexual Medicine i Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, redaktor naczelny czasopism Psychiatria oraz Journal of Sexual and Mental Health. Temat wykładu brzmiał: „Życie seksualne seniorów”. Ten aspekt życia w wieku senioralnym budzi wiele kontrowersji i pytań, a w kontekście otępienia jest szczególnie interesujący.

Kolejny prelegent, prof. Andrzej Potemkowski, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego omówił znaczenie modyfikacji stylu życia w obniżeniu ryzyka otępienia. U osób w wieku przedsenioralnym normalizacja ciśnienia tętniczego, BMI, poziomu cholesterolu i włączenie aktywności ruchowej może znacząco obniżyć ryzyko otępienia w wieku późniejszym.

Wykład dr. Marcina Ratajczaka, specjalisty neurologa, dyrektora Centrum Diagnostyki i Leczenia Otępień, konsultanta ds. ch. Alzheimera i innych otępień w zakresie lekowych badań klinicznych, odnosił się do współczesnych możliwości diagnostyki otępień. Doktor Ratajczak przedstawił 10 objawów ostrzegawczych sugerujących otępienie i zaburzenia pamięci.

Następnym wykładowcą był prof. Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM w Szczecinie, przewodniczący Komitetu Sterującego Psychiatrycznymi Towarzystwami Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) i past-prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Profesor Samochowiec omówił zaburzenia psychiczne w okresie starzenia. Istotnym problemem w tym okresie życia jest depresja, która nie dość, że jest czynnikiem ryzyka otępienia, to także może być prodromem, jak także psychologiczną reakcją na otępienie.                         

Pierwszą sesję konferencji zamykał wykład pt. „Rehabilitacja – konieczność w otępieniach” prof. Iwony Rotter, przewodniczącej Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Prof. Rotter wskazała, że otępienia należą do podstawowych i wielkich problemów geriatrycznych.

Kolejnym ważnym zagadnieniem omawianym w dalszej części konferencji było żywienie w wieku senioralnym, a zwłaszcza w otępieniach. W zastępstwie prof. Ewy Stachowskiej wykład na ten temat przedstawiła dr Dominika Jamioł-Milc, która wiele uwagi poświęciła metodom obrony przed sarkopenią i otyłością sarkopeniczną, do której prowadzić może zmniejszenie aktywności fizycznej, choroby przewlekłe czy wreszcie zły stan odżywiania.

O problemach seniorów i roli opiekunów chorych mówiła dr Anna Sołtys – psycholog, psychoterapeutka z Katedry Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Instytutu Psychologii. W wykładzie zwróciła uwagę na ogromny ciężar i cierpienie psychiczne opiekunów, wzrost nakładu czasu i poświęcenie, dokonującą się degradację życia osobistego połączoną z utratą sił, narastające negatywne relacje z bliskimi, życie w chronicznym lęku, poczuciu winy i bezsilności.

Tegoroczna konferencja przyciągnęła do auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego prawie 600 uczestników, w tym wielu lekarzy, studentów PUM i US, uniwersytetów III wieku i akademii seniora. Konferencja odbyła się przy wsparciu finansowemu Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. 



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886