Sala 0.15


W Strefie Przedszpitalnej na parterze budynku CSM znajdują się: Sala Karetki oraz Pokój Wizyt Domowych.

Sala Karetki jest obszernym pomieszczeniem (około 150 m2), w którym znajduje się kontenerowy symulator ambulansu z symulatorem wysokiej wierności oraz pusta przestrzeń, w której aranżujemy scenografie do wypadków samochodowych, upadków z wysokości, wypadków przemysłowych. Wśród rekwizytów do scenariuszy znajdują się m.in. betoniarka, rusztowanie, narzędzia budowlane i ogrodnicze, atrapy broni krótkiej, wytwornica dymu, kula dyskotekowa. Na ścianie umieściliśmy panoramiczny akcent szczeciński: zdjęcie Wałów Chrobrego wykonane z Łasztowni na wysokości Dźwigozaurów. Przygotowanie scenografii dodaje scenariuszom realności, a studenci uczą się zwracać uwagę na tzw. scenę , w której znajduje się pacjent. Postępowanie przedszpitalne może być obarczone krytycznymi błędami wynikającymi z ignorowania np. przewodów wysokiego napięcia w pobliżu poszkodowanego. 

Symulator karetki odwzorowuje prawdziwy ambulans- ograniczona przestrzeń uświadamia studentom, że praca nie zawsze odbywa się w komfortowych warunkach. Do dyspozycji ćwiczących jest defibrylator, respirator transportowy, plecak ze sprzętem do zaopatrzenia dróg oddechowych i ampularium z lekami. Scenariusze mogą się zaczynać poza karetką, a studenci będą musieli użyć sprzętu do transportu pacjenta: desek ortopedycznych, materaca próżniowego, systemu unieruchomień dostosowanych do dzieci. 

Symulator wysokiej wierności pacjenta dorosłego jest kompromisem, który chcieliśmy osiągnąć w karetce: ma jednocześnie cechy pacjenta urazowego (m.in. urazowe amputacje kończyn wymagające umiejętności posługiwania się stazami naczyniowymi), jak również pacjenta internistycznego- studenci mogą wykonać 12-odprowadzniowe EKG i zadecydować, czy pacjent z charakterystycznymi zmianami w zapisie powinien być transportowany do szpitala z pracownią hemodynamiczną.

Karetka pozwala na tworzenie bardzo dynamicznych scenariuszy, w których studenci uczą się, jak pracować pod wpływem stresu i pod presją czasu. Filmy, które będą omówione w trakcie debriefingu, są nagrywane nie tylko we wnętrzu karetki- jedna z kamer obejmuje również strefę środowiskową, którą- po otwarciu przeszklonych drzwi – możemy rozciągnąć również na plac przed budynkiem. Pozwoli to na realizowanie scenariuszy zdarzeń z wieloma poszkodowanymi, gdzie przećwiczymy współpracę kilku służb: Policji, Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. Scenografię w takich scenariuszach można wzbogacić o wraki samochodów pozyskanych ze złomowiska. 

Pokój Wizyt Domowych został urządzony jak standardowe mieszkanie, w którym przebywa pacjent. Scenariusze mogą być realizowane przez studentów Wydziału Lekarskiego („lekarska wizyta domowa”), kierunku pielęgniarstwo („wizyta pielęgniarki środowiskowej”), czy położnictwa („wizyta patronażowa u noworodka”)

Wyposażenie

  • Trauma Hal

    Trauma Hal
    Zaawansowany symulator dorosłego pacjenta, z bezprzewodowym zasięgiem aż do 300 m i pracą liczącą 10 h bez konieczności ładowania. Odwzorowuje cechy ludzkiego ciała takie jak wygląd oraz ruchome stawy pozwalające na układanie i pracę symulatora w różnych pozycjach, np. leżącej na wznak, na brzuchu lub siedzącej a także na przeciąganie i noszenie. Oczy symulatora wykonane są w technologii nie powodującej świecenia w ciemności. Umożliwia podawanie leków doszpikowo w  prawy piszczel i mostek, odsysanie płynu z dróg oddechowych oraz płynnej symulowanej treści żołądkowej. Posiada 4 kończyny urazowe: kończyny górne i dolne. Miejsca urazowe synchronizują krwawienie tętnicze z częstością uderzeń serca i ciśnieniem krwi, a ciśnienie krwi wpływa na tempo krwotoku. Sensory na kończynie górnej i dolnej wykrywają założenie opaski uciskowej. W dodatku nacisk na tętnicy udowej redukuje lub zatrzymuje krwawienie w nodze.
     
  • Defibrylator ZOLL

    Defibrylator ZOLL

    To najmniejszy, najlżejszy i najlepiej wyposażony monitor /defibrylator ratowniczy na rynku. Ważący mniej niż 6 kg. Duży, jasny ekran umożliwia jednoczesny podgląd czterech krzywych dynamicznych, 12 odprowadzeń EKG lub statycznych i dynamicznych 12 odprowadzeń. Defibrylator niezrównanie wspomaga RKO informując w czasie rzeczywistym o jakości wykonywania RKO: głębokości i częstości ucisku klatki piersiowej oraz bezczynności. Wskaźniki relaksacji klatki piersiowej i wydajności perfuzji (PPI) również zwiększają skuteczność RKO. Unikalna funkcja ZOLL'a filtruje artefakty w trakcie wykonywania RKO, dzięki czemu redukuje do minimum przerwy potrzebne na wykonanie defibrylacji.
     
  • Respirator przenośny Weinman

    Respirator przenośny Weinman
    Respirator transportowy z zaawansowanymi trybami wentylacji umożliwiający transportowanie pacjenta z każdą niewydolnością oddechową.
     
  • Plecak ratowniczy PSP R-1

    Plecak ratowniczy PSP R-1
    Ten plecak zawiera wszelkie potrzebne elementy, takie jak opatrunki jałowe, resuscytatory, koce termiczne, substancje odkażające, szyny i kołnierze ortopedyczne, które umożliwiają szybką i sprawną akcję ratunkową.
     
  • Scenografia

    Scenografia
    Akcesoria, które posiadamy pozwalają na odtworzenie realistycznych scenografii na potrzeby symulacji.
    - Rusztowanie
    - Betoniarka
    - Sygnalizator
    - Taczka
    - Atrapy narzędzi

 


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886