Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

20.05.2022 Ogłoszenia

Obchody tego dnia ustanowiono w 2005 r. na część badań klinicznych lekarza brytyjskiej marynarki Jamesa Linda z 1747 r. Badania kliniczne w kluczowy sposób przyczyniają się do rozwoju medycyny, a najważniejsze w nich są bezpieczeństwo pacjenta i zabezpieczenie jego praw, zgodnie z wytycznymi Good Clinical Practice (w skrócie GCP), czyli Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK).

Próby oceny skuteczności i bezpieczeństwa roślinnych leków miały miejsce już kilka tysięcy lat temu, m.in. opisane w Księdze Ezechiela (562 p.n.e.). Również w 1020 n.e. perski lekarz Avicenna ustanowił siedem zasad eksperymentalnego stosowania badania leków, zapisując je w Kanonie Medycyny. W 1894 roku Thomas Graham Balfour przeprowadził eksperyment badawczy, aby zbadać wpływ ekstraktu z wilczej jagody na zapobieganie szkarlatynie. W 1898 roku Johannes Fibiger randomizował badanie, porównując skuteczność leczenia choroby krztuścowej. W latach 1911-1913 Adolf Bingel przeprowadził zaślepianie wyników badania leku na błonicę. A pierwsze nowoczesne badanie kliniczne, gdzie porównano w sposób zaślepiony działanie promieni słonecznych vs. podanie penicyliny u osób cierpiących na gruźlicę, miało miejsce w 1948 roku.

W Polsce każdego roku rejestrowanych jest ok. 17 tysięcy badań klinicznych i około 500 nowych badań klinicznych. Najczęstsze dziedziny to onkologia, kardiologia, reumatologia i immunologia. Szacuje się, że w testach bierze udział od 30 do 50 tysięcy pacjentów. Jednak dostęp do innowacyjnych metod leczenia jest w Polsce nadal na stosunkowo niskim poziomie.

Korzystając z okazji święta Badań Klinicznych informujemy, że w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie już w czerwcu br. zainauguruje pracę Centrum Wsparcia Badań Klinicznych PUM, które jako pozawydziałowa jednostka uczelni prowadzić będzie działalność naukowo-dydaktyczną wspólnie z klinicznymi szpitalami PUM SPSK-1 PUM i SPSK-2 PUM.

Więcej o CWBK PUM.