Uczczono pamięć płk. prof. Tadeusza Sokołowskiego

21.07.2020 Ogłoszenia

W asyście wojskowej i pocztu sztandarowego PUM, wczoraj uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową płk. prof. Tadeusza Sokołowskiego, patrona Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - dyrektor IPN O/Szczecin Paweł Skubisz, Generał brygady Jacek Ostrowski, Zastępca Dowódcy - Szef Sztabu 12. Szczecińskiej dywizji Zmechanizowanej oraz rektor PUM prof. Bogusław Machaliński i dyrektor szpitala dr Konrad Jarosz. 

- prof. Tadeusz Sokołowski to jeden z założycieli, można powiedzieć, Uniwersytetu Medycznego, zaczynając od Akademii Lekarskiej. Człowiek, który oddał serce uczelni, szpitalowi, ale przede wszystkim pacjentom, ludziom chorym i wszystkim ludziom potrzebującym pomocy – powiedział prof. Bogusław Machaliński, rektor uczelni.

Płk. prof. Tadeusz Sokołowski w czasie I Wojny Światowej służył w Legionach Polskich jako lekarz batalionowy. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Na froncie litewsko – białoruskim pełnił funkcję komendanta szpitala w Mińsku, był także szefem sanitarnym Dywizji Ochotniczej. W czasie wojny obronnej 1939 r. wraz ze szpitalem polowym trafił do obozu internowanych w Rumunii, a następnie do Francji. Po przedostaniu się do Szkocji pracował w szpitalu wojennym w Edynburgu. Organizował Szpitale Wojenne II Korpusu Armii Polskiej w Kanaquin w Iraku, El Kantar nad Kanałem Sueskim czy Casamassima koło Bari, operował rannych w bitwie pod Monte Cassino. Za zasługi w leczeniu nie tylko żołnierzy, ale także miejscowej ludności otrzymał honorowe obywatelstwo Włoch. Kiedy wojsko polskie zostało przeniesione do Anglii kierował oddziałem chirurgii i oddziałem ginekologiczno-położniczym w szpitalu w Diddington.  Do kraju powrócił w 1948 r. Był współorganizatorem Akademii Lekarskiej w Szczecinie i pierwszym kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii. Prof. Tadeusz Sokołowski to autor nowatorskich rozwiązań chirurgicznych i jeden z pionierów transfuzjologii w Polsce. Jest kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Tablica ufundowana została przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie z 1920 roku i usytuowana jest na frontowej ścianie budynku przy wejściu głównym do szpitala przy Unii Lubelskiej. Grób prof. Tadeusza Sokołowskiego znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 37B, rząd 2, grób 4).footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886