Zmiany epigenetyczne w komórkach krwi są kluczowe w ciężkości przebiegu infekcji SARS-CoV-2

15.07.2022 Ogłoszenia

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr hab. n. med. Tomasza K. Wojdacza, kierownika Pracowni Epigenetyki Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pokazał w opublikowanych właśnie badaniach, że zmiany epigenetyczne indukowane w komórkach krwi przez SARS-CoV-2 mogą być kluczowe dla ciężkości przebiegu infekcji COVID-19.

Badanie przeprowadzone zostało na największej jak dotąd grupie pacjentów COVID-19 z czterech regionów świata, w tym ze Szczecina.

- Wyniki te są bardzo istotne w badaniach nad SARS-CoV-2, gdyż pokazują, jaka odpowiedź na poziomie ekspresji genów musi być uruchomiona, by zainfekowany pacjent przeszedł infekcję „lekko”. Ponadto pokazują, że SARS-CoV-2 wywołuje specyficzny typ odpowiedzi epigenetyczej, nie obserwowanej u pacjentów zakażonych innymi wirusami wywołującymi podobne objawy kliniczne jak SARS-CoV-2. - wyjaśnia profesor Wojdacz.

W badaniach brali udziały także zespoły profesorów Katarzyny Kotfis, Bogusława Machalińskiego i Miłosza Parczewskiego z PUM oraz zespoły prof. Manela Estelera z Hiszpani i dr Dominika Straopagiela z Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja nt. badań.