10 filmów w cyklu RID – zadanie nr 15

04.11.2022 Wydarzenia

Zadanie, kierowane przez prof. dr hab. n. med. Miłosza Parczewskiego, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, skoncentrowane jest między innymi na celu wczesnego wykrycia miażdżycy, bardzo wczesnego wykrycia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zaplanowania wczesnej profilaktyki i ewentualnej interwencji kardiologicznej po to, by przedłużyć życie osób zakażonych HIV.

- Trzeba pamiętać, że osoby żyjące z HIV w tej chwili żyją bardzo długo, jeżeli są wcześnie zdiagnozowane i leczone antyretrowirusowo i jesteśmy w takiej bardzo dobrej sytuacji, że starzenie się pomimo wirusa jest starzeniem dokładnie takim samym jak w populacji ogólnej. – mówi prof. Parczewski –  Zadanie badawcze jest dość skomplikowane dlatego, że obejmuje zarówno badanie markerów immunologicznych, markerów genetycznych, no i ultrasonografii serca oraz badanie też samego przepływu w tętnicach wieńcowych

Posłuchajcie Państwo całości wypowiedzi prof. dr hab. n. med. Miłosza Parczewskiego na temat zadania pt. „Markery kliniczne i molekularne związane z subkliniczną chorobą wieńcową u osób żyjących z HIV”. PUM-01/19/RID/15.

 

Prezentowane zadania wchodzą w skład projektu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”. Zapraszamy do obejrzenia całej relacji!

Redakcje zainteresowane indywidualnym wywiadem z naukowcem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie proszone są o kontakt e-mailem na adres: promocja@pum.edu.pl, umówimy spotkanie.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886