10 filmów w cyklu RID – zadanie nr 5

13.10.2022 Wydarzenia

W tym badaniu naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie podjęli się przebadania ponad 800 dzieci, by w przyszłości nowymi metodami leczenia mierzyć się z chorobą próchnicową. Zadanie obejmuje obszar województwa zachodniopomorskiego, a prowadzi je prof. dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz, kierownik Zakładu Stomatologii Zintegrowanej.

- Nasze badania mogą przyczynić się do opracowania nowych jeszcze bardziej skutecznych metod profilaktyki próchnicy, która dotyka prawie 80% dwunastolatków i 100% osób dorosłych. Jest uznawana za chorobę cywilizacyjną i główną przyczynę utraty zębów. – mówi prof. Grocholewicz i dodaje – Dodatkowo, w związku z badaniem każde zbadane przez nas dziecko otrzymuje pisemną informację na temat stanu zębów, a więc występowania ewentualnych ubytków próchnicowych, stanu przyzębia, higieny oraz występowania ewentualnej wady zgryzu.

Posłuchajcie Państwo całości wypowiedzi prof. Katarzyny Grocholewicz nt. realizowanego zadania pt. „Analiza molekularna mikrobiomu jamy ustnej i polimorfizmu genomu jądrowego 12-letnich dzieci z chorobą próchnicową”, PUM-01/19/RID/05        .

Prezentowane zadania wchodzą w skład projektu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych  na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”. Zapraszamy do obejrzenia całej relacji!

 

Redakcje zainteresowane indywidualnym wywiadem z naukowcem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie proszone są o kontakt e-mailem na adres: promocja@pum.edu.pl, umówimy spotkanie.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886