10 filmów w cyklu RID – zadanie nr 6

17.10.2022 Wydarzenia

Niemal 7 milionów ludzi na całym świecie co roku umiera z powodu palenia tytoniu, z czego milion są to bierni palacze. Palenie papierosów, oprócz chorób ogólnoustrojowych jakie mogą powodować w naszym organizmie, powodują także niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. zdr. Anny Grzywacz bada i chce badać jeszcze więcej genów, jeszcze więcej zmian epigenetycznych, by złożyć wyniki w całość, a w konsekwencji pomóc pacjentom uzależnionym.

- W dwudziestym pierwszym wieku obserwujemy nie dość, że nowe uzależnienia, których jeszcze nie było 40, 50 lat temu, ale przede wszystkim nowe formy dostarczania tych substancji do organizmu. Mam tutaj na myśli papierosy elektroniczne, czy iqosy. Ten problem dotyczy w sposób szczególny osób młodych. 98% użytkowników e-papierosów to są osoby poniżej osiemnastego roku życia. – mówi prof. dr hab. n. zdr. Anna Grzywacz, kierownik Samodzielnej Pracowni Promocji Zdrowia i podkreślaPalenie papierosów oprócz chorób ogólnoustrojowych w naszym organizmie ma także niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Począwszy od przebarwienia zębów poprzez próchnicę do nowotworów jamy ustnej.

Posłuchajcie Państwo całości wypowiedzi prof. dr hab. n. zdr. Anny Grzywacz nt. realizowanego zadania pt. „Określenie genetycznych uwarunkowań uzależnienia od nikotyny i innych substancji zażywanych doustnie w kontekście chorób jamy ustnej”, PUM-01/19/RID/06.

Prezentowane zadania wchodzą w skład projektu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych  na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”. Zapraszamy do obejrzenia całej relacji!

 

Redakcje zainteresowane indywidualnym wywiadem z naukowcem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie proszone są o kontakt e-mailem na adres: promocja@pum.edu.pl, umówimy spotkanie.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886