Historyczne odkrycie szczecińskich naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów PUM

26.02.2024 Wydarzenia

Tragedia kobiet i dzieci w jenieckim obozie pod Stargardem. Historyczne odkrycie szczecińskich naukowców z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów PUM. Podczas konferencji dotyczącej projektu badań obozu Stalag II D, padły nowe fakty.

Głównym celem prac na terenie byłego obozu jenieckiego w Stargardzie było odnalezienie szczątków jeńców wojennych, którzy brali czynny udział w polskiej wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. Kolejno byli oni przetrzymywani na terenie Stalagu II D. Podczas trzech etapów prac ekshumowano szczątki około 300 osób.

Badacze z PUM od początku mieli przeświadczenie, że ekshumowane tereny skrywają nowe historyczne fakty, a ich przeczucie zostało potwierdzone dowodami odkrywanymi podczas ekshumacji.

-Podczas prac odnaleziono nie tylko elementy charakterystyczne dla umundurowania polskich żołnierzy, ale też potwierdzenie, że w mogiłach zbiorowych znajdowały się szczątki ludności cywilnej, również kobiet i dzieci wysiedlonych po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 roku - mówił podczas konferencji kierownik badań prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Warunki panujące w obozie były tragiczne. W jednym z grobów odnaleźliśmy szczątki 64 osób, które zmarły zaledwie w ciągu 4 dni. Nasze badania, potwierdzają także zeznania jeńców wojennych, którzy przeżyli Stalag i opowiadali o tragicznych warunkach w jakich przetrzymywano tam zarówno żołnierzy, jak i kobiety i małe dzieci - tłumaczy prof. Ossowski.

Naukowcy w trakcie trzech sezonów badań, odkryli zaledwie pięć procent terenu, na którym znajdują się miejsca byłego obozu Stalag II D. By odkryć kolejne historyczne fakty potrzeba więcej badań tego terenu, naukowcy mają nadzieję, że uda się zrealizować kolejne etapy prac. Poprzednie zostały zrealizowane przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konferencja odbyła się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego 3 w Szczecinie. Organizatorami byli Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886