Laureaci Hipokratesów 2022

24.11.2022 Wydarzenia

W Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie odbyła się 10. edycja Plebiscytu Medycznego Hipokrates 2022, organizowana przez redakcję Głosu Szczecińskiego i Głosu Koszalińskiego. Nominowanych i laureatów wyłoniono w etapach powiatowym i wojewódzkim spośród 2554 kandydatów. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

HIPOKRATES to jeden z największych plebiscytów medycznych w Polsce. Kandydatów do nagród nominowali Ci, którzy najlepiej znają medyków – ich pacjenci. Od pracowników ochrony zdrowia oczekujemy, aby byli cierpliwi, sympatyczni, pełni empatii i kultury osobistej. Takie właśnie osoby zostały nagrodzone w Plebiscycie Medycznym HIPOKRATES.

Znamienitych gości i laureatów powitali organizatorzy, gospodarz – rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, a także poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc oraz Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Przed wręczeniem nagród odbyła się debata nt. służby zdrowia w regionie. Omówiono problem braku lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, którzy pracują w ramach kontraktów z NFZ, dyskutowano jak sprawić by lekarzy i pielęgniarek było więcej oraz jak zachęcić ich, by pracowali w publicznej służbie zdrowia. Do tej debaty zaproszono dyrektor Szpitala SP ZOZ MSWiA w Szczecinie dr Elżbietę Kasprzak, zastępcę dyrektora SPSK-1 PUM dr Roberta Kowalczyka, prezesa zarządu Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie Piotra Misztaka, posła na Sejm RP Czesława Hoca oraz rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego. Moderatorem debaty był prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski, prorektor ds. rozwoju PUM.

Zaszczytne tytuły otrzymali lekarze wielu specjalizacji. Czytelnicy i internauci wybrali najlepszych w 17 kategoriach. Były to: Lekarz Rodzinny i POZ Roku, Pediatra Roku, Stomatolog Roku, Pielęgniarka Roku, Przychodnia/Gabinet Roku, Chirurg Roku, Ginekolog Roku, Kardiolog Roku, Dermatolog Roku, Laryngolog Roku, Okulista Roku, Ortopeda Roku, Położna Roku, Fizjoterapeuta Roku, Ratownik Medyczny Roku, Farmaceuta/Technik Farmaceutyczny Roku, Szpital Roku. Podobnie jak w poprzednich edycjach laureatów wyłoniła również Kapituła Plebiscytu, która przyznała tytuły: Lekarza Roku.

Nominowani i laureaci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i uniwersyteckich szpitali klinicznych:

1. PEDIATRA ROKU, nominacja do tytułu dr hab. n. med. Beata Łoniewska z Kliniki Patologii Noworodka PUM w SPSK-2 PUM,
  2. PIELĘGNIARKA ROKU, nominacja do tytułu mgr Joanna Majchrzak z SPSK-1 PUM oraz Aleksandra Jaroszewicz z SPSK-1 PUM, Police,
  3. POŁOŻNA ROKU, 1. miejsce Marcelina Migdał z SPSK-2 PUM oraz 3. miejsce dla Dominiki Kowalskiej z SPSK-2 PUM,
  4. GINEKOLOG ROKU, 2. miejsce w kategorii otrzymała dr n. med. Magdalena Bednarek-Jędrzejek z SPSK-2 PUM, a 3. miejsce zajęła dr n. med. Ewelina Malanowska z Kliniki Ginekologii PUM, SPSK-1,
  5. CHIRURG ROKU, 1. miejsce zajął dr n. med. Grzegorz Stańko z SPSK-1 PUM, 2. – dr n. med. Jan Pawlus z SPSK-1 PUM, 3. – dr n. med. Ireneusz Walaszek, SPSK-1 PUM,
  6. LARYNGOLOG ROKU, 1. miejsce zdobył dr n. med. Piotr Maj z SPSK-1 PUM,
  7. OKULISTA ROKU, 1. miejsce zdobył dr n. med. Wojciech Gosławski z SPSK-2 PUM, 2. – dr hab. n. med. Monika Modrzejewska z SPSK-2 PUM, a 3. dr n. med. i n. o zdr. Ewelina Lachowicz z II Kliniki Okulistyki SPSK-2 PUM,
  8. KARDIOLOG ROKU, 3. miejsce zajął Piotr Sielicki z SPSK-2 PUM,
  9. SZPITAL ROKU, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM w kategorii zajął 2. miejsce, a 3. miejsce – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM w Policach.

Tytuł LEKARZA ROKU Głosu Szczecińskiego przyznała Kapituła plebiscytu prof. dr hab. n. med. Annie Machalińskiej. Pani Profesor w roku 2017 objęła kierownictwo I Katedry i Kliniki Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zorganizowała wiodące w Polsce centrum kliniczne przeszczepień rogówki, w którym przeprowadza zabiegi z zastosowaniem najnowocześniejszych technik operacyjnych chirurgii mikroinwazyjnej. W roku 2018 wprowadziła do leczenia pionierską w skali kraju metodę małoinwazyjnego przeszczepienia błony Descemeta, która umożliwia odzyskanie pełnej ostrości wzroku i nie generuje powikłań obserwowanych w następstwie tradycyjnie przeprowadzanych transplantacji. Dotychczas prof. Anna Machalińska uratowała tą metodą wzrok ponad 140 pacjentom cierpiącym z powodu poważnych schorzeń rogówki. Za te unikatowe dokonania została w 2022 r. doceniona w ogólnopolskim konkursie „Zdrowa Przyszłość - Inspiracje" w kategorii „Innowacje w szpitalu - medycyna - nowatorskie metody leczenia".

Patronat nad plebiscytem HIPOKRATES 2022 objęli Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie, Okręgowa Izba Lekarska w Koszalinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Ogólnopolska gala plebiscytu odbędzie się 2 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.