Posiedzenie Rady Przejrzystości w PUM

26.07.2023 Wydarzenia

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie 17 lipca br. gościł Radę Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Od dwóch lat działa Zespół Zamiejscowy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Szczecinie, a 17 lipca 2023 roku odbyło się pierwsze w naszym mieście posiedzenie gremium Rady AOTMiT. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, podczas briefingu prasowego poprzedzającego wydarzenie, że na posiedzeniu  dyskutowane będą najpilniejsze i najważniejsze sprawy, dotyczące bieżących zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Przedstawiciele Rady, jednym z których jest także Rektor PUM prof. Bogusław Machaliński, podczas poniedziałkowych obrad podjęli m. in. kwestie związane z dwiema ustawami - refundacyjną oraz ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, gwarantującej nowym grupom wiekowym uprawnienia do bezpłatnych leków: seniorom, którzy ukończyli 65 r. ż. i młodzieży do 18 r.ż.

Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) pełni funkcję opiniodawczą. Służy doradczym głosem Ministrowi Zdrowia w trzech głównych obszarach: kwalifikacji do finansowania nowych technologii lekowych, nowych świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych i programów polityki zdrowotnej.

Członków Rady powołuje Minister Zdrowia. W jej skład wchodzą przedstawiciele prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Ministra Zdrowia oraz osoby o uznanym dorobku, posiadające cenne doświadczenie umożliwiające adekwatne przeprowadzenie oceny świadczeń opieki zdrowotnej, jak również opracowywanie rekomendacji dotyczących finansowania technologii medycznych.