Sakralne arcydzieła w Kościele św. Jana Ewangelisty w wykonaniu Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

29.05.2024 Wydarzenia

26 maja w kościele pw. świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie odbył się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Chórem dyrygował prof. Ryszard Handke. Podczas czterech utworów zaprezentowała się druga dyrygentka dr hab. Barbara Halec, prof. AS, która współpracuje z zespołem od stycznia bieżącego roku.

REPERTUAR: 

1. "Sicut Cervus" - Giovanni L. da Palestrina
2. "Hodie Christus natus est" - Jan Pieters Sweelinck
3. "Crucifixus" - Antonio Lotti
4. "Pater meus" - Antonin Tucapsky
5. "Pater mi" - Antonin Tucapsky
6. "Magnificat" - Andrzej Koszewski
7. "Stabat Mater" - Andrzej Koszewski
8. "O magnum misterium" - Morten Lauridsen
9. "Angelus Domini" - Jacek Sykulski
10. "Kyrie" - Jan Yngwe
11. "Cantate Domino" - Kestutis Daugirdas

W utworze pt. "Angelus Domini" Jacka Sykulskiego solistami byli Mateusz Dąbrowski i Jan Handke.

Dziękujemy za liczną frekwencję na koncercie i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, a także zaobserwowania Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w mediach społecznościowych.

 

Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powstał w 1969 r. z inicjatywy muzyka Państwowej Filharmonii w Szczecinie Jana Seidla. Wówczas nosił nazwę Chór Pomorskiej Akademii Medycznej. Przez kolejne 10 lat Chór PAM koncertował na wielu festiwalach, m. in. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Bułgarii. W latach 1980 – 1981 chórem kierował Ryszard Cybulski, z którym chór wystąpił m. in. w Belgii i Szwecji.

W roku 1981 kierownictwo artystyczne objął prof. dr hab. Ryszard Handke. W ciągu ostatnich 40 lat pod jego dyrekcją zespół prezentował się na estradach krajowych i zagranicznych, biorąc udział w festiwalach i konkursach takich jak np. Academia Cantat, Festiwal Barbórkowy we Wrocławiu czy MFPCh w Międzyzdrojach.

Chór PUM odbył wiele tournée koncertowych, m.in. w USA, Meksyku, Izrealu, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Ponad dziesięć lat chór współpracował z Operą na Zamku w Szczecinie. Od 2010 roku Chór funkcjonuje pod nazwą Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Wielkim osiągnieciem z ostatnich lat było zdobycie Grand Prix na festiwalu Chorus Inside Advent w Rzymie w 2019 r.footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886