Baza wiedzy


Twoja kariera jest w Twoich rękach

Curriculum vitae (CV, życiorys zawodowy)

 

Dokumenty aplikacyjne to nazwa stosowana dla dokumentów, które przedstawiamy pracodawcy w celu zdobycia pracy. W ich skład wchodzi życiorys zawodowy i list motywacyjny. Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych warto potraktować z należytą uwagą, gdyż to na ich podstawie rekruter podejmuje decyzję o tym, czy zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Oba dokumenty mają ramy formalne i określoną strukturę.

CV (z łac. Curriculum vitae), czyli życiorys zawodowy to dokument prezentujący przebieg edukacji i kariery zawodowej oraz umożliwiający pracodawcy porównania wymagań stanowiska z umiejętnościami kandydata. Współczesne CV ma blokową (modułową) formę, zawierającą określone treści, które są przedstawione krótko i rzeczowo. Powszechnie przyjmuje się, że CV nie powinno przekroczyć dwóch stron formatu A4 i bezwzględnie powinno być napisane na komputerze. Dokument ten najczęściej podzielony jest na sekcje zawierające określony typ informacji. Wyróżnone zostały więc informacje takie jak: dane personalne kandydata oraz dane do kontaktu (zamieszczone zwykle na poczatku CV), nastepnie kolejno informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, informacje o kursach, certyfikatach i umiejętnościach. Absolwenci kończący edukację często mają wątpliwości, dotyczące tego, jakie informacje o doświadczeniu zawodowym zamieścić w CV, jeśli takowego nie posiadają. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się kilku obszarom do wykorzystania, tj. np. praktykom szkolnym/studenckim, podczas których wykonywane są różne zadania i nabywane umiejętności, dodatkowo warto przeanalizować zaangażowanie w projekty zespołowe podczas nauki, uczestnictwo w programach wyminy miedzynarodowej, ponieważ stwarzają one możliwość pełnienia ról i realizacji zadań o charakterze zawodowym. Ważne są także wolontariaty, czy uczestnictwo w akcjach charytatywnych, bo to momenty, które również kształtują doświadczenie i umiejetności praktyczne. Przegląd powyższych obszarów może być pomocny absolwentowi do wypełnienia przestrzeni w zakresie doświadczenia zawodowego w CV. W sekcji kończącej życiorys, zwyczajowo zamieszcza się informację o zainteresowaniach/hobby, ale jest to bardziej dobrowolne niż konieczne i może stanowić okazję do ciekawej rozmowy z rekruterem. Wato pamiętać, że w dobie zabiegania, gdzie „czas jest na wagę złota”, a rekruterzy nie chcą czytać długich „laboratów”, syntetyczny opis staje się niezaprzeczalną zaletą CV, a niejednokrotnie wręcz zasadą. Warto więc poświecić trochę czasu, aby przeanalizować wymagania stanowiska, a następnie wybrać informacje kluczowe i te zamieścić w życiorysie. Dzięki temu CV zajmie objętościowo jedną stronę (co jest zgodne z powszechnym nurtem). Jeśli jednak informacji kluczowych jest więcej i wiemy, że nie zmieszczą się one na jednej stronie, to warto zsyntetyzować je w taki sposób, aby nie przekraczały 2 stron w CV.

Drugim ważnym dokumentem jest list motywacyjny, który najkrócej mówiąc, pełni rolę podania o przyjęcie do pracy. Dokument ten posiada formalną strukturę, ale pomimo tego, kandydat ma możliwość zamieszczenia tu informacji o celach zawodowych, motywacjach, wartościach, jakie wniesie do firmy jako pracownik. Jest to więc doskonały sposób na wyróżnienie się spośród wielu kandydatów. Formalna struktura dokumentu nie ogranicza indywidualnosci treści, lecz koncentruje się wokół takich elementów (typowych dla podania) jak: data, dane odbiorcy czy podpis kandydata.

Jeśli w dokumentach zostały zamieszczone wszystkie merytoryczne informacje, należy już tylko zwrócić uwagę na stronę estetyczną i szatę graficzną dokumentów. Warto zastosować podkreślenia, pogrubienia czy zmienić wielkość trzcionki dla wyróżnienia określonych treści. Można też skorzystać z gotowego kreatora. Na koniec trzeba pamiętać o sprawdzeniu błędów i zapisaniu dokumentu w odpowiednim formacie.  

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnego kreatora CV Akademickiego Biura Karier PUM - zaloguj się na swoje konto studenta i skorzystaj z dostepnej zakładki CV.

 

Skonsultuj CV z doradcą zawodowym.

Akademickie Biuro Karier Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Doradca Zawodowy, pokój 126, I piętro, tel. (91) 48 00 776, tel. kom. 602-362-637

Zapraszamy!

 


Rozmowa kwalifikacyjna czyli efekt pierwszego wrażenia

Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną to znaczy, że Twoje CV zrobiło dobre wrażenie. Jest ono równie ważne na kolejnym etapie rekrutacji, czyli podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Niektórzy twierdzą, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a jeśli w ciągu 5 minut nie zrobimy na swoim rozmówcy pozytywnego wrażenia, to szanse na otrzymanie oferty pracy maleją. Wielu podkreśla, że najważniejszych jest pierwszych kilka sekund…


Natomiast według reguły 4x20 kandydat zostaje wstępnie oceniony  już na podstawie pierwszych 20 sekund. Ocena ta będzie uwzględniała pierwsze:

  • 20 kroków kandydata,
  • 20 cm twarzy, na które zwróci uwagę rozmówca,
  • pierwsze 20 słów, które wypowie kandydat.

 

Trzeba mieć na uwadze, że rozmowa kwalifikacyjna to formalne spotkanie kandydata i pracodawcy, które ma jeden cel — sprawdzić, czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą. Pracodawca chce Cię poznać i zweryfikować informacje zawarte w Twoim CV, a Ty masz szansę ocenić ofertę firmy. 

 

Jeśli chcesz się przygotować do spotkania zawodowego z pracodawcą - rozważ poniższe wskazówki.

  • Przemyśl możliwe pytania i odpowiedzi – bądź przygotowany na pytania dotyczące wiedzy i kompetencji zawodowych, motywacji, planów zawodowych i innych atutów osobistych. Warto też zgłębić wiedzę o firmie i jej specyfice. Odpowiadaj rzeczowo i na temat.
  • Zabierz ze sobą dodatkowy komplet dokumentów CV, dokumenty potwierdzające odbycie szkoleń czy posiadanie uprawnień, jeśli były wymagane, notatnik i długopis. Spakuj je w estetyczną teczkę.
  • Nie spóźnij się, bądź 10-15 min. przed czasem – szacując czas na dojazd uwzglednij: środek transportu, ewentualne korki, inne przeszkody. Dotarcie na miejsce trochę przed czasem pozwoli "złapać oddech" przed wejściem na spotkanie.
  • Zachowuj się swobodnie i naturalnie, ale przestrzegaj zasad savoir - vivre - pamiętaj, że to spotkanie o charakterze zawodowym, a nie towarzyskie i ma na celu wyłonienie najlepszego kandydata.
  • Wykazuj zainteresowanie tym, co mówi rekruter.
  • Przygotuj się na rozmowę w języku obcym, jeśli był wymóg jego znajomości.
  • Zadbaj o wygląd i autoprezentację.
  • Pytaj o ważne dla Ciebie kwestie dotyczące zatrudnienia, jeśli nie były one poruszone podczas rozmowy .
  • Podziękuj za spotkanie.

 

Przygotuj się do rozmowy z pracodawcą! - skontaktuj się z doradcą zawodowym.

Akademickie Biuro Karier Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Doradca Zawodowy, pokój 126, I piętro, tel. (91) 48 00 776, tel. kom. 602-362-637

Zapraszamy!

 

Poznaj swoje kompetencje zawodowe - Twoja kariera w Twoich rękach !!!

 

Obecne czasy charakteryzują się dużą dynamiką, która nie omija zmian w obszarze zawodów oraz rynku pracy, co powoduje, że wiedza i umiejętności nieustannie się zmieniają. Takie otoczenie wywiera wpływ na wiele sfer naszego życia osobistego i zawodowewgo, na nasze plany, wartości, pozycję na rynku pracy.  Procesy te warunkują, szczególnie w obszarze zawodowym, potrzebę nabywania nowych kompetencji, poszukiwania własnej satysfakcjonującej roli zawodowej czy kierunku rozwoju. Rodzi to obecnie konieczność myślenia o swojej karierze, nie tylko w kategoriach wyboru zawodu, ale w kontekście perspektywicznym, tj. planowania własnego rozwoju, budowania ścieżki zawodowej i projektowania własnej przyszłości zawodowej w czasie. Niezaprzeczalnie różnimy się między sobą tym, co jest dla nas ważne w życiu zawodowym. Dla jednych głównym filarem kariery będzie dążenie do awansu i zdobywania coraz wyższych w hierarchii stanowisk, dla innych podstawą będzie dążenie do lepszej jakości pracy, do bycia coraz lepszym specjalistą czy "mistrzem" w swoim zawodzie. Jednakże dla każdego podstawą procesu rozwojowego jest poznanie własnych atutów, predyspozycji, kompetencji, aspiracji, bo któż nie chiałby wiedzieć, w czym jest dobry, jakie kompetencje będą podstawą jego sukcesu, a jakie mogą trochę osłabiać realizację celów i co z tym zrobić.

Wsparciem w samopoznaniu są narzędzia psychometryczne z powodzeniem stosowane przez wielu specjalistów. Wykorzystanie tych narzędzi w postaci testów czy kwestionariuszy umożliwia opracowanie raportu podsumowującego, zawierającego zindywidualizowany opis atutów osobistych, przygotowany specjalnie dla osoby zainteresowanej. Wielu specjalistów korzysta z tych możliwości w procesach rozwojowych i coachingowych, a niejednokrotnie stanowią one wparcie dla procesów rekrutacyjnych. W czasach, gdy ceni sie każdą minutę, warto świadomie i aktywnie budować własną ścieżkę kariery, a nie oczekiwać na to co przyniesie "los", dlatego nie czekaj i zacznij budować swój plan zawodowy już dziś, bo przecież - "Twoja przyszłość w Twoich rękach".

 

Chcesz poznac swój potencjał i dokonać indywidualnej oceny kompetencji ważnych z punktu widzenia zawodowego, skorzystaj z bezpłatnych narzedzi testowych.

W ramach projektu „Progressio – Zintegrowany rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie” POWR.03.05.00-00-Z090/17 zapraszamy studentów studiów stacjonarnych z kierunków: lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, biotechnologia, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, kosmetologia, dietetyka, administracja i zarządzanie w ochronie zdrowia, psychologia zdrowia, którym do zakończenia nauki pozostają maksymalnie 4 semestry.

W ramach oferowanego wsparcia  możesz wykonać bezpłatnie TESTY PREDYSPOZYCJI i KOMPETENCJI ZAWODOWYCH i poznać swój potencjał i atuty zawodowe,

a także:
1) skonsultować dokumenty aplikacyjne (CV oraz list motywacyjny),
2) przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą,
3) poznać różne źródła dofinansowań na założenie firmy lub podnoszenie kwalifikacji,
4) uzyskać możliwość udziału w bezpłatnych warsztatach,
5) skorzystać z możliwości zapoznania sie rynkiem pracy.

 

Skontaktuj się z doradcą zawodowym. Zapraszamy!

Akademickie Biuro Karier Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Doradca Zawodowy, pokój 126, I piętro, tel. (91) 48 00 776, tel. kom. 602-362-637

lub  ZAPISZ SIĘ - wystarczy wypełnić elektroniczne zgłoszenie.

 

Dodatkowe informacje:  www.pum.edu.pl/progressio

Skorzystaj z tej możliwości.
Zainwestuj w swoją przyszłość!


Polecane strony www:

Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie

 


dla Lekarzy

zachecamy do odwiedzania strony Okregowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

https://www.oil.szczecin.pl/

dla Pielęgniarek i Położnych

Zachęcamy do odwiedzania strony Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, gdzie absolwenci kierunku Pielęgniarstwo i Położnictwo rozpoczynający karierę zawodową znajdą ważne dla siebie informacje.


Szczególnie polecamy:

Prawo wykonywania zawodu

Wpis do rejestru  SIPP

Praktyki zawodowe

Zawód pielęgniarki/położnej może wykonywać wyłącznie osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych – art. 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 174, poz. 1039 z późn. zm.). Przynależność pielęgniarek i położnych do samorządu jest obowiązkowa.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886