Sala 1.14


Na zajęciach istnieje możliwość przeprowadzenia zarówno porodu fizjologicznego jak i pośladkowego. Podczas scenariusza studenci muszą ocenić stan rodzącej, monitorować przebieg porodu oraz prawidłowo go odebrać. Stan dobrostanu płodu studenci mogą monitorować przy pomocy KTG.  Zaawansowany symulator kobiety rodzącej pozwala na ćwiczenia scenariuszy dotyczących chorób internistycznych występujących w ciąży i w okresie okołoporodowym. Po porodzie studenci mogą zbadać noworodka w kąciku noworodkowym wyposażonym w otwarty inkubator z promiennikiem. Symulator noworodka pozwala m.in. na ocenę stanu noworodka po porodzie wg skali Apgar.  Wszystkie przeprowadzane scenariusze są nagrywane, a następnie omawiane w sali debriefingowej. Podczas takiego podsumowania studenci uzasadniają swoje postępowanie, wymieniają się obserwacjami oraz korygują ewentualne błędy. Oceniany jest także sposób komunikacji w zespole oraz z położnicą. 

 

Wyposażenie

 

  • Victoria
    Victoria
    Victoria to zaawansowany, bezprzewodowy symulator kobiety rodzącej (w zestawie z noworodkiem), odwzorowujący cechy ciała ludzkiego, takie jak wygląd, wzrost oraz fizjologiczny zakres ruchów w stawach. Umożliwia wykorzystywanie klinicznego sprzętu medycznego takiego jak: KTG, pulsoksymetr, mankiet do pomiaru ciśnienia, elektrokardiograf czy defibrylator.
    Symulator posiada oczy, które symulują prawidłowe bądź nieprawidłowe ruchy takie jak ptoza, zez czy oczopląs. Aktywny podgląd pacjenta umożliwia monitorowanie ułożenia matki na stole porodowym (na plecach, w pozycji kolankowo-łokciowej), wykonania manewrów położniczych (manewr Woodsa i Zavanellego, rękoczyn Lövseta) oraz kątów nóg podczas rękoczynów McRobertsa. Noworodek posiada programowalne parametry umożliwiające wykonanie oceny w skali APGAR po jednej minucie. Gładka skóra noworodka pozwala na wykorzystanie próżniociągu i kleszczy.
     
  • Noworodek

    Noworodek

    Zaawansowany symulator noworodka urodzonego około 40 tygodnia ciąży. Odwzorowuje cechy ciała noworodka, takie jak delikatna skóra na całym ciele, bezszwowy korpus i stawy kończyn oraz realistyczne połączenie szyi, ramion, bioder, kolan, łokci. Posiada wiele różnorodnych funkcji urozmaicających trening takich jak wyświetlanie wartości saturacji tlenem pre-ductal i post-ductal na symulowanym monitorze pacjenta czy nadmierne odchylenie głowy w tył skutkujące zamknięciem dróg oddechowych z zalogowaniem informacji do dziennika zdarzeń. Posiada szeroki wachlarz dostępów naczyniowych m. in. dostęp IV na lewej nodze.
     
  • Cieplarka ATOM

    Cieplarka ATOM
     
  • Respirator noworodkowy FANEM

    Respirator noworodkowy FANEM
     
  • Monitor Mindray

    Monitor Mindray
     
  • KTG SUNRAY

    KTG SUNRAY
     
  • Defibrylator Lifepack

    Defibrylator Lifepack

footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886