Sala 2.02


W CSM mamy 4 stanowiska do nauki zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych, dzieci i niemowląt. W Planie Dydaktycznym dla Wydziału Lekarskiego zajęcia z wykorzystaniem fantomów do ALS przewidzieliśmy od 4 roku.

Studenci będą ćwiczyć postępowanie w nagłym zatrzymaniu krążenia z wykorzystaniem defibrylatora, przyrządów do zaopatrzenia dróg oddechowych oraz krótkiej listy leków wykorzystywanych w NZK. Scenariusze tzw. niskiej wierności będą obejmowały najczęściej spotykane przypadki kliniczne. Umiejętność postępowania w NZK będzie stanowiła podstawę do rozpoczęcia zajęć na symulatorach wysokiej wierności, ale także swoistą „kamizelkę ratunkową” w sytuacjach poprzedzających nagłe zatrzymanie krążenia.

Pierwszy, historyczny kurs ALS odbył się w Polsce w 2001 roku we Wrocławiu. Spośród uczestników wyłoniono pierwszych „Instructor Potentials”, którzy rozpoczęli erę standaryzowanego nauczania postępowania w NZK  w Polsce. Certyfikaty ALS zeszły „pod strzechy” i stanowią dziś złoty standard  ustawicznego kształcenia. Zespół CSM zachęca do korzystania ze schodów – znajdziecie tam wytyczne dla postępowania zaawansowanego w NZK u dorosłych i dzieci!

Wyposażenie

 

  • MegaCode Kid
    Model przedstawia pełne ciało 6-letniego chłopca ubranego w sportowy dres i jest przeznaczony do szkolenia personelu medycznego w zakresie transportu rannych i opieki na osobą ranną, a dokładnie intubacji, wentylacji, uciskania klatki piersiowej, monitorowania EKG, defibrylacji, podawania dożylnie leków, osłuchiwania pacjenta. Dzięki urządzeniu SimPad® PLUS można zdalnie sterować manekinem, zapisywać dane oraz monitorować pacjenta dla większego realizmu treningu.
     
  • MegaCode Kelly
    Jest to manekin przedstawiający pełne ciało dorosłego mężczyzny. Można na nim ćwiczyć różnorodne zaawansowane czynności podtrzymywania życia, a między innymi zabiegi związane z drogami oddechowymi, podawanie leków, dekompresję odmy opłucnowej wentylowej, wprowadzanie rurki drenażu opłucnej do klatki piersiowej, defibrylację, elektrostymulację, pomiary ciśnienia krwi i pulsu oraz monitorowanie pacjenta.
    Dzięki urządzeniu SimPad® PLUS można zdalnie sterować manekinem, zapisywać dane oraz monitorować pacjenta dla większego realizmu treningu.
     
  • SimMan ALS ShockLink
    Model przedstawia pełne ciało mężczyzny. Pozwala na naukę takich czynności jak udrażnianie dróg oddechowych, ocena oddychania, badania palpacyjne i osłuchiwanie, resuscytacja płynowa, interpretacja EKG, defibrylacja oraz ocena i diagnostyka USG. Jest to sprzęt profesjonalny, przystosowany do pełnych szkoleń w zakresie ALS i treningów.
     
  • Defibrylator Lifepack
    Defibrylator Lifepack

footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886