„Rozbudowa budynku MCD3 PUM w Szczecinie o Bank Tkanek i Komórek oraz Wytwórnię Farmaceutyczną”
Logo projektu:

Nr umowy:
7348/IB/SP/2022
Okres realizacji:
29.12.2022 - 31.12.2023
Wartość projektu:
8 530 000,00 , w tym dofinansowanie 6 500 000,00
Kierownik projektu:
mgr inż. Krzysztof Goralski
Koordynacja administracyjna:
mgr Marcin Wroniecki - Dział Funduszy Zewnętrznych
Streszczenie projektu:
Głównym celem realizacji inwestycji jest konieczność rozwoju przez jednostki badawcze Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydziały Medycyny i Stomatologii innowacyjnych procesów produkcyjnych substancji leczniczych w kontrolowanych warunkach zgodnych z tzw. Dobrą Praktyką Wytwarzania (ang. Good Manufacturing Practice, GMP), co wymaga inwestycji środków finansowych w infrastrukturę techniczną i w efekcie pozwoli realizować stały rozwój umiejętności młodych kadr przemysłu farmaceutycznego. Podstawowym wymogiem produkcyjnym w standardzie GMP jest prowadzenie procesu produkcji substancji leczniczych w warunkach najwyższych klas czystości środowiska pomieszczeń produkcyjnych, zapewniających właściwą jakość procesu produkcji nowych substancji leczniczych przeznaczonych do badań klinicznych u ludzi. Praca z wrażliwymi materiałami farmaceutycznymi wymaga zapewnienia stabilnego środowiska poprzez budowę tzw. „cleanroomu”, obejmującego kilka stref czystych zapewniających klasę czystości ISO 3, w których kontrolowane są parametry środowiskowe takie jak temperatura, wilgotność, liczba cząstek o określonej wielkości, flora mikrobiologiczna oraz ilość wymian powietrza na godzinę. Funkcjonowanie Wytwórni Farmaceutycznej GMP o podwyższonych parametrach kontroli środowiska wymaga stworzenia kontrolowanej strefy czystej czyli zbudowania zespołu pomieszczeń z kaskadą ciśnień, śluzami osobowymi i towarowymi oraz stanowiskami z nadmuchem
laminarnym, w których umieszczone są zespoły urządzeń odizolowanych od otaczających je czynników zewnętrznych. Wszelkie urządzenia i przedmioty do użytku w strefie czystej muszą być zaprojektowane w specjalny sposób, z uwzględnieniem szczelności, antystatyki, aseptyki i eliminacji nadmiarowych powierzchni, co wymaga odpowiedniego sposobu ich użytkowania przez personel Wytwórni.
Przedmiotem inwestycji jest dobudowa dwukondygnacyjnego obiektu do budynku Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki nr 3 Pomorskiego Uniwersytetu w formule zaprojektuj i wybuduj. Celem inwestycji jest utworzenie przestrzeni i struktury funkcjonalnej pomieszczeń, w której będzie możliwe zorganizowanie na cele planowanego Banku Tkanek i Komórek oraz Wytwórni Farmaceutycznej, spełniających wymogi technologiczne dla pomieszczeń typu „clean-room” oraz wymagań GMP Przestrzeń Wytwórni Farmaceutycznej oraz Banku Tkanek i Komórek i zorganizowane w niej pomieszczenia korzystać będą z infrastruktury budynku MCD-3 w zakresie:
- dostępu użytkowników od strony wnętrza istniejącego budynku,
- dostępu użytkowników do szatni dla pracowników,
- dostępu użytkowników do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
- dostępu użytkowników do pomieszczenia socjalnego,
- włączenia do instalacji wodociągowej istniejącego budynku ,
- włączenia do zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej istniejącego budynku ,
- włączenia do zewnętrznej instalacji kanalizacji technologicznej istniejącego budynku ,
- włączenia do instalacji elektroenergetycznej budynku po rozbudowie przyłącza do wielkości wynikającej z uzyskanych na potrzeby niniejszego opracowania WTP.
Przedmiotowe zadanie zakresem swym obejmuje między innymi:
- przygotowanie projektu technicznego i wymagań prawnych;
- przygotowanie terenu budowy;
- roboty ogólno-budowlane i konstrukcyjne;
- roboty instalacyjne – szczególnie istotna jest wydajna instalacja wentylacyjna niezbędna do ciągłego przewietrzania pomieszczeń w celu utrzymania odpowiedniej lasy czystości;
- instalacje elektryczne;
- uzyskania przez PUM niezbędnych pozwoleń.