Advanced Modeling of Baltic cancer e-care (AMBeR)

Logo projektu:

Advanced Modeling of Baltic cancer e-care (AMBeR)

Nr umowy:

w trakcie

Okres realizacji:

1.09.2023-31.08.2026

Wartość projektu:

Kierownik projektu:

prof. Bogusław Machaliński

Koordynacja administracyjna:

Izabela Kuczyńska

Streszczenie projektu:

Zaawansowane modelowanie Baltic Cancer e-caRe (AMBeR)

Po raz pierwszy wiodące medyczne instytucje badawcze i ośrodki kliniczne z całego obszaru Południowego Bałtyku przeprowadzą wspólny, innowacyjny projekt mający na celu opracowanie modelu wdrożenia rozwiązań e-zdrowia w opiece onkologicznej. Projekt obejmuje pilotażowe testy cyfrowych narzędzi do domowego monitorowania i rehabilitacji chorych na nowotwory celem zmniejszenia liczby wizyt szpitalnych i poprawy jakości życia. Z nowych możliwości e-opieki mogą skorzystać w szczególności regiony wiejskie w krajach uczestniczących w projekcie, które zostaną włączone do testowania we współpracy między partnerami.

Współpraca będzie koordynowana przez Oddział Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zelandii (Næstved, Dania).

W projekcie AMBeR Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie będzie reprezentowany przez Katedrę Fizjopatologii, Hematologii i Transplantologii. Budżet projektu to 230 835 euro. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, który będzie liderem pilotażowego zastosowania modelu AMBeR w domowej diagnostyce i monitorowaniu parametrów krwi pacjentów chorych na nowotwory w regionie Południowego Bałtyku.,

AKTUALNOŚCI PROJEKTOWE

Oddział Transplantacji Szpiku PUM partnerem w międzynarodowym projekcie Interreg South Baltic 2021-2027

Nowa współpraca pomiędzy ośmioma partnerami z pięciu krajów Południowego Bałtyku otrzymała finansowanie z programu UE Interreg South Baltic 2021-27 na innowacyjny projekt:

Zaawansowane modelowanie Baltic Cancer e-caRe (AMBeR)

Konferencja inauguracyjna AMBeR

14 września 2023 roku Uniwersytet Medyczny w Greifswaldzie będzie gospodarzem konferencji otwierającej projekt AMBeR. Partnerzy projektu zaprezentują założenia projektu a zaproszeni prelegenci wygłoszą swoje wystąpienia.

Skrócony program konferencji:

15:00 Powitanie

• Prof. Dr. Karlhans Endlich, dziekan Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie (Niemcy)
  • Dr. Niels Henrik Holländer, Oddział Onkologii Klinicznej i Opieki Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego w Zelandii (ZUH, Dania)

15:20 Wystąpienie otwierające konferencję

• Bettina Martin, Minister Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich (Niemcy)

15:30 Wykład otwierający

• Response-able care in the age of personal digital health technology - or left to our own devices? Keynote speaker - Assoc. Prof. Henriette Langstrup, Unit of Health Service Research, Uniwersytet w Kopenhadze (Dania)

16:30 Prezentacja partnerów projektu AMBeR

17:00 Mapowanie i budowanie modeli e-zdrowia

• Patrik Göransson, kierownik Oddziału Rehabilitacji, Szpital Ängelholm (Szwecja)
  • Prof. Dr. Neeltje van den Berg, Instytut Medycyny Społecznej, Medycyna Uniwersytecka w Greifswaldzie (Niemcy)

17:15 Domowe monitorowanie parametrów krwi u pacjentów onkologicznych

• Dr hab. n. med. Baumert Bartłomiej, Oddział Transplantacji Szpiku PUM w Szczecinie (Polska)

17:30 Narzędzia cyfrowe w rehabilitacji pacjentów onkologicznych

• Prof. Dr. Susanne Dalton, Katedra Onkologii Klinicznej i Opieki Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego w Zelandii (Dania)

17:45 Wystąpienie zamykające

• Dr. Niels Henrik Holländer, Katedra Onkologii Klinicznej i Opieki Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego w Zelandii (Dania)

Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla szerokiej publiczności. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z koordynatorami: Keld Hundewadt na adres e-mail kehun@regionsjaelland.dk lub Izabelą Kuczyńską na adres e-mail izabela.kuczynska@pum.edu.pl.

Fakty dotyczące projektu AMBeR:

• Całkowity budżet: 3,3 mln euro
  • Okres realizacji projektu: wrzesień 2023 - sierpień 2026
  • Partnerzy:
    • Oddział Onkologii Klinicznej i Opieki Paliatywnej, Szpital Uniwersytecki w Zelandii (partner wiodący, Dania)
    • Szpital Ängelholm, region Scania (Szwecja)
    • Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Rostocku (Niemcy)
    • Medycyna Uniwersytecka Greifswald (Niemcy)
    • Katedra Fizjopatologii, Hematologii i Transplantologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (Polska)
    • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku (Polska)
    • BISER - Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych (Polska)
    • Wydział Nauk o Zdrowiu - Uniwersytet w Kłajpedzie (Litwa)

AMBeR jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem EU Interreg South Baltic.

6.09.2023