Komunikaty
Biblioteka Główna PUM zaprasza na bezpłatne szkolenia online:
Synergia pomiędzy platformami WoS i ProQuest
28 września, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Skuteczne wyszukiwanie literatury: Przewodnik badacza po narzędziach, metodach, bazach
3 października, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
WoS i InCites, analiza i zarządzanie swoimi danymi
4 października, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Bądź na bieżąco: Ostatnie zmiany w Scopus, SciVal i innych rozwiązaniach Research Intelligence (RI)
17 października, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Twój profil autora w bazie Scopus – instrukcja krok po kroku
25 października, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
ScienceDirect: Prosto do celu, czyli jak wyszukiwać literaturę naukową w bazie pełnotekstowej
14 listopada, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Powrót do źródeł. Źródła i materiały tworzące bazy ScienceDirect i Scopus
22 listopada, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Zwiększanie widoczności uniwersytetu: Wykorzystanie mocy rozwiązań Elsevier Research Intelligence (RI)
28 listopada, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Scopus – wyszukuj, odkrywaj i bądź na bieżąco ze światową literaturą naukową
12 grudnia, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Uprzejmie informujemy, że MEiN opublikowało nową listę czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z liczbą punktów.
Link do Komunikatu MEiN: Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
W związku z powyższym zostały zmienione punkty w bazie Bibliografia Pracowników PUM dla artykułów naukowych opublikowanych w 2023 r.
Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports, zawierającej wskaźniki Journal Impact Factor (JIF) za rok 2022.
Od tej edycji wartość wskaźnika JIF podawana jest z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
W związku z powyższym w najbliższym czasie zostaną zmienione wartości wskaźników w bazie Bibliografia Pracowników PUM dla prac opublikowanych w latach 2022 - 2023.
Baza Journal Citation Reports dostępna jest ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM oraz z komputerów domowych poprzez usługę VPN pod adresem: https://jcr.clarivate.com/
Biblioteka Główna w imieniu Aleksandry Gnaczyńskiej, studentki kierunku lekarsko-dentystycznego PUM oraz Zakładu Propedeutyki, Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej PUM serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. I love dentistry. Jest to kolejna wystawa z cyklu Pasja szuka wyrazu...
Prace Pani Aleksandry Gnaczyńskiej inspirowane są strukturami i narzędziami stomatologicznymi. Ta dziedzina medycyny wymaga zdolności manualnych, artystycznego oka i bogatego instrumentarium.
Miejsce wystawy: Biblioteka Główna PUM al. Powstańców Wielkopolskich 20.
Biblioteka Główna PUM organizuje bezpłatne szkolenia dla pracowników, doktorantów oraz studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Temat i termin szkolenia można zaproponować zgodnie z własnymi potrzebami.
Proponujemy następujące tematy:
- Wyszukiwanie literatury w dostępnych bazach danych
- Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym
- Mendeley - narzędzie do tworzenia bibliografii załącznikowej do pracy naukowej
- Identyfikatory naukowca ORCID i Publons
- Bibliometria - cytowania publikacji, punktacja czasopism i monografii, Impact Factor, h-index
Szkolenia mogą odbywać się w Biblioteki Głównej PUM lub online na platformie Microsoft Teams.
Orientacyjny czas szkolenia 45 minut.
Osoby zainteresowane szkoleniami proszone są o kontakt z Działem Informacji Naukowej i Bibliografii BG PUM telefonicznie pod nr tel. 91 441 4450 lub e-mailowo: infbg@pum.edu.pl
W tym roku jubileuszowy XX Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Koło nr 2 Bibliotek Naukowych w Szczecinie w dniach 9 - 10 maja br. zorganizowało w Bibliotece Głównej PUM kiermasz książki używanej, któremu towarzyszyła degustacja słodkości i innych specjałów przygotowanych przez bibliotekarzy.
Tegoroczny dochód z akcji przeznaczono na wsparcie Klubu Seniora „Stowarzyszenie Razem Łatwiej”, który ma swoją siedzibę na Pomorzanach. Seniorzy liczną grupą odwiedzili naszą bibliotekę. Podczas ciekawych rozmów i wymianie doświadczeń pokoleniowych można było podziwiać wystawę w holu biblioteki „To co nas łączy to książki…”, na której zaprezentowano ciekawe zbiory specjalne ze szczecińskich bibliotek akademickich.
Jak co roku kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem naszych czytelników, w szczególności studentów i pracowników PUM.
Biblioteka PUM zakupiła dla studentów kolejne modele anatomiczne.
I. Do czytelni w Bibliotece Głównej (al. Powstańców wlkp. 20) zakupiono przezroczysty model szczęki oraz rozmontowany szkielet człowieka.
Model szczęki przedstawia naturalnych wymiarów szczękę z uzębieniem z widocznymi korzeniami. Jedna strona przedstawia zdrowe uzębienie i prawidłowy zgryz. Druga strona przedstawia różne patologie: wyrostek zębodołowy, ropień, próchnicę, choroby przyzębia, zakrzywiony korzeń, zaklinowany kieł, nadżerkę, złamany ząb, zapalenie miazgi zęba, zewnętrzną resorpcję korzenia, implanty, złamany korzeń itp.
Więcej informacji na temat dostępnych modeli w czytelni BG można znaleźć na stronie: http://212.14.5.157/~virt_p/cmsmadesimple-1.6.6/index.php?page=czytelnia
II. Do Filii nr 1 (SPSK 1, ul. Unii Lubelskiej 1) zakupiono model czaszki, dłoni, mózgu oraz ucha.
- Model czaszki ma ponumerowane poszczególne elementy kostne. Zęby odpowiadają rzeczywistemu, naturalnemu uzębieniu dotyczącemu ich pozycji. Dzięki ruchomej i zdejmowanej żuchwie istnieje możliwość zaprezentowania ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych.
- Naturalnej wielkości model dłoni przedstawia ręcznie wykonane mięśnie dłoni, więzadła, nerwy, kości i ścięgna.
- Model mózgu naturalnej wielkości ukazuje podstawową anatomię mózgu. Lewą połowę można podzielić na cztery części - płaty przednie i boczne, płaty skroniowe i potyliczne oraz pień mózgu i móżdżek.
- Model ucha przedstawia w sposób szczegółowy strukturę ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Posiada ruchome części takie jak: błona bębenkowa z młoteczkiem, kowadełkiem oraz strzemiączkiem. Ruchomym elementem jest także ślimak i labirynt wraz nerwem przedsionkowo – ślimakowym.
Więcej informacji na temat dostępnych modeli w Filii nr 1 można znaleźć na stronie: http://212.14.5.157/~virt_p/cmsmadesimple-1.6.6/index.php?page=filia-nr-1
Program publikowania otwartego Elsevier w ramach licencji krajowej 2022-2024
W styczniu 2023 został wznowiony program A dla artykułów wysłanych do recenzji w 2023 r. z nową pulą 1013 artykułów, przy czym zmienia się lista czasopism objętych tym programem, co jest powiązane z ograniczeniem zakresu licencji na dostęp do czasopism. Bez przerwy działa program B dla artykułów wysłanych do recenzji w 2021 r. Afiliacja autorów w programach A i B jest weryfikowana przez lokalnych administratorów w instytucjach. Kontakt do lokalnych administratorów można uzyskać pod adresem wbn@icm.edu.pl. Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach, które są objęte licencją krajową Elsevier (Pomorski Uniwersytet Meczyczny w Szczecinie jest objęty licencją krajową Elsevier). Autorzy publikujący w programie A są zwolnieni z opłaty APC. Więcej informacji na temat programu publikowania otwartego Elsevier znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#elsevier_oa
Program publikowania otwartego Springer 2022-2024
Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC-BY w czasopismach hybrydowych Springer. Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Springer ze środków MEiN. Więcej informacji na temat programu publikowania otwartego Springer znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#springer_oa
Program Institutional Open Access Program (IOAP) szwajcarskiego wydawnictwa MDPI
Dzięki programowi autorzy Autorzy afiliujący na PUM mogą uzyskać 10% zniżki za opublikowanie artykułu (APC - Article Processing Charges) w czasopismach tego wydawcy. MDPI wydaje czasopisma w trybie Open Access (OA) opartych na licencji Creative Commons (CC BY), w tym z Impact Factor (IF).
Program publikowania w ramach licencji LWW
Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum. Program obejmuje 254 czasopisma hybdrydowe LWW. Program pozwala na publikację bez opłat dla autorów określonej puli artykułów przyjętych do publikacji w bieżącym roku. Pula nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły będą włączane do programu w kolejności zgłoszeń dokonywanych przez autorów po przyjęciu artykułów do publikacji. W roku 2021 zostało opublikowanych 6 z puli 20 artykułów. W 2022 r. program obejmuje zmniejszoną w stosunku do roku ubiegłego pulę 13 artykułów.
Autor, który chce skorzystać z programu powinien, po otrzymaniu od akceptacji artykułu od redakcji, skontaktować się emailowo z koordynatorem licencji LWW, przesyłając pierwszą stronę zaakceptowanego artykułu. Koordynator zweryfikuje afiliację autora (powinna być zgodna z listą instytucji w konsorcjum) oraz uwidocznienie jej na artykule. W przypadku pozytywnej weryfikacji koordynator przekaże autorowi kod do bezpłatnej publikacji OA. Licencja LWW wraz z programem publikowania jest koordynowana od 2021 r. bezpośrednio przez przez wydawcę, osoba kontaktowa: Katarzyna Czerwińska, Katarzyna.Czerwinska@wolterskluwer.com. Informacja o programie jest także dostępna na stronie wydawcy. Więcej informacji na temat programu publikowania otwartego LWW znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#lww_oa
Biblioteka PUM rozszerzyła ofertę podręczników online o kolejny tytuł: Kliniczna psychologia sądowa.
Książka dostępna jest ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM pod adresem: https://libra.ibuk.pl oraz z komputerów domowych poprzez indywidualny PIN lub usługę VPN.
W celu uzyskania pinu prosimy o kontakt z Działem Informacji Biblioteki PUM (e-mail: infbg@pum.edu.pl lub tel. 91-441-44-50).
W 2023 r. PUM rozszerzył ofertę podręczników online o kolejne tytuły:
Machała W.: Anestezja chorych w stanie zagrożenia życia. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2019. 194 s. ISBN 978-83-200-5784-3.
Owczuk R., red.: Anestezjologia i intensywna terapia. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 707 s. ISBN 978-83-200-6398-1.
Atkins P., de Julio P.: Chemia fizyczna. Wyd. 2 zmienione – 1 dodruk. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN; 2019. 1070 s. ISBN 978-83-01-21305-3.
Pawłowski M., red.: Chemia leków. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2020. 937 s. ISBN 978-83-200-6223-6.
Zając M., Jelińska A., Muszalska I.: Chemia leków z elementami chemii medycznej dla studentów farmacji i farmaceutów. Poznań: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu; 2018. 991 s. ISBN 978-83-7597-340-2.
Atkins P., Jones L., Laverman L.: Chemia ogólna. Wyd. 2. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN; 2021. 1187 s. ISBN 978-83-01-21427-2.
Głuszek S., red.: Chirurgia: podstawy. Wyd. 2 uaktualnione i rozszerzone. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2019. 506 s. ISBN 978-83-200-5823-9.
Ciepiela O., red: Diagnostyka laboratoryjna w pielęgniarstwie i położnictwie. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 371 s. ISBN 978-83-200-6433-9.
Płaszewska- Żywko L., Kózka M., red.: Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 676 s. ISBN 978-83-200-6381-3.
Paradowska-Stankiewicz I., Rosińska M., Wojtyniak B., Zieliński A., red.: Epidemiologia: od teorii do praktyki. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021.628 s. ISBN 978-83-200-6541-1.
Berezińska M., Wiktorowska-Owczarek A., red.: Farmakologia w zadaniach: farmakologia ogólna i kliniczna. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2020. 226 s. ISBN 978-83-200-6091-1.
Berezińska M., Wiktorowska-Owczarek A., red.: Farmakologia w zadaniach: receptura i postacie leków. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2018. 205 s. ISBN 978-83-200-6119-2.
Krauss H., Gibas-Dorna M., red.: Fizjologia człowieka: podstawy. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 586 s. ISBN 978-83-200-6330-1.
Wieczorowska-Tobis K., Neuman-Podczaska A., red.: Geriatria: praktyczny przewodnik. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 448 s. ISBN 978-83-200-6527-5.
Kiss A., red.: Lek pochodzenia naturalnego. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 497 s. ISBN 978-83-200-6578-7.
Teresiński G., red.: Medycyna sądowa. Tom 3. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 1162 s. ISBN 978-83-200-6572-5.
Springer J., Kleszczyński J., red.: Niezbędnik lekarza dyżurnego SOR. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 568 s. ISBN 978-83-200-6409-4.
Bazaliński D., Kózka M., red.: Odleżyny w praktyce klinicznej: zapobieganie i leczenie. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 298 s. ISBN 978-83-200-6443-8.
Sosada K., Żurawiński W., red.: Ostre stany zagrożenia życia w obrażeniach ciała. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2018. 1253 s. ISBN 978-83-200-5665-5.
Ostrowska L., Bogdański P., Mamcarz A., red.: Otyłość i jej powikłania: praktyczne zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 1056 s. ISBN 978-83-200-6584-8.
Pietrzak M., Knoff B., Kryczka T., red.: Pielęgniarstwo w podstawowej opiece zdrowotnej. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 922 s. ISBN 978-83-200-6386-8.
Nowotny J., red.: Podstawy kliniczne fizjoterapii w dysfunkcjach narządu ruchu. Warszawa: MediPage; 2006. 368 s. ISBN 978-83-64737-03-9.
Rubinkowska A., red.: Postawa ciała w ujęciu holistycznym: praktyczne porady, przykłady ćwiczeń. Warszawa: Wiedza i Praktyka; 2019. 200 s. ISBN 978-83-269-8759-5.
Jachowicz R., red.: Receptura apteczna: sporządzanie leków jałowych i niejałowych. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 653 s. ISBN 978-83-200-6306-6.
Nowak Z., red.: Rehabilitacja w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Wyd. 2 zaktualizowane i rozszerzone. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 265 s. ISBN 978-83-200-6429-2.
Krajewska-Kułak E., Rolka H., Jankowiak B., red.: Standardy anestezjologicznej opieki pielęgniarskiej. PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2014. 571 s. ISBN 978-83-200-4836-0.
Bernatowska E., Grzesiowski P., red.: Szczepienia ochronne: obowiązkowe i zalecane od A do Z. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 188 s. ISBN 978-83-200-6325-7.
Gumieniczek A., red.: Wprowadzenie do analizy środków leczniczych. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 332 s. ISBN 978-83-200-6300-4.
Brytek-Matera A.: Zaburzenia odżywiania. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2021. 248 s. ISBN 978-83-200-6310-3.
Szostak-Węgierek D., red.: Żywienie osób starszych. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2020. 162 s. ISBN 978-83-200-6208-3.
Książki dostępne są ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM pod adresem: https://libra.ibuk.pl oraz z komputerów domowych po uzyskaniu indywidualnego hasła w Dziale Informacji Naukowej Biblioteki Głównej PUM lub poprzez usługę VPN.
Biblioteka Główna PUM informuje, że uruchomiony został system lokalny Polskiej Platformy Medycznej: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym - repozytorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Telekonferencja promująca projekt
Serwis dostępny jest pod adresem: https://ppm.pum.edu.pl
Na chwilę obecną w systemie prezentowane są publikacje i osiągnięcia naukowe za lata 2010 - 2020.
Polska Platforma Medyczna (PPM) ma na celu prezentację i promocję osiągnięć naukowych i potencjału badawczego naukowców PUM w zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia.
Platforma zapewnia otwarty dostęp do pełnych tekstów publikacji, rozpraw doktorskich, danych badawczych i innych dokumentów w repozytorium. Wszystkie pełne teksty są zgodne ze standardami WCAG.
PPM to wynik projektu „Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym” realizowanego w oparciu o umowę nr POPC.02.03.01-00-0008/17-00 Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, Poddziałanie nr 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jest to projekt partnerski, realizowany przez siedem uniwersytetów medycznych:
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – lider projektu,
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współtworzenia platformy poprzez przysyłanie informacji, danych lub uwag na adres ppm@pum.edu.pl
Biblioteka Główna PUM zachęca do korzystania z platformy edukacyjnej "Umiejętności pielęgnacyjne" zawierającej 59 filmów instruktażowych.
Dostęp do platformy możliwy jest ze wszystkich komputerów pracujących w sieci internetowej PUM oraz z komputerów domowych poprzez usługę VPN
Baza filmów dostępna jest pod adresem: https://umiejetnosci-pielegnacyjne-pum.edu.edraurban.pl