Dla pacjenta
MALI PACJENCI W BADANIACH KLINICZNYCH
Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce oraz kancelarią NGL Legal zaprasza do udziału w ogólnopolskim badaniu “Mali Pacjenci w badaniach klinicznych” dotyczącym praktyki i postrzegania pediatrycznych badań klinicznych w Polsce.
Badanie jest ogólnopolskie i ma na celu zebranie danych dotyczących stanu wiedzy oraz praktyk związanych z pediatrycznymi badaniami klinicznymi w Polsce. Jest to pierwsze tego typu, zakrojone na szeroką skalę badanie w Polsce i obejmuje wszystkie kluczowe grupy: dzieci i młodzież, rodziców, lekarzy, placówki medyczne i sponsorów badań klinicznych.
Badanie prowadzone jest pod patronatem najważniejszych instytucji związanych z prowadzeniem pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. Dzięki zebranym danym będziemy mogli, wraz z partnerami projektu, zaplanować i przeprowadzić dalsze działania mające na celu wsparcie rozwoju pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. To z kolei przyczyni się do poprawienia opieki nad młodymi pacjentami i zwiększenia dostępu do nowoczesnych form leczenia i profilaktyki.
Wypełnienie ankiety powinno zająć pomiędzy 10-30 min (dłuższy czas dotyczy przede wszystkim młodszych dzieci). Badanie jest prowadzone online i jest w pełni anonimowe. Wejdź na stronę odpowiadającą Twojej sytuacji i pomóż nam dowiedzieć się więcej!
- Ankieta dla dzieci i młodzieży - https://mlodzipacjenci.webankieta.pl/
- Ankieta dla rodziców - https://rodzicewbadaniach.webankieta.pl/
- Ankieta dla lekarzy, realizujących świadczenia medyczne w populacji pediatrycznej - https://lekarzewbadaniach.webankieta.pl/
- Ankieta dla placówek medycznych - https://placowkimedyczne.webankieta.pl/
- Ankieta dla przedstawicieli sponsorów i CRO w języku polskim - https://sponsorzycro.webankieta.pl/ i w języku angielskim: https://pediatrictrials.webankieta.pl/
Patronaty honorowe:
- Rzecznik Praw Pacjenta
- Prezes Agencji Badań Medycznych
- Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
- Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
- Polskie Towarzystwo Pediatryczne
- Polski Związek Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne na Zlecenie
- Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
- Instytut Matki i Dziecka
W razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z organizatorem: anna.wiktorow-bojska@kids.org.pl
Folder informacyjny dla pacjentów "Pacjent w badaniach klinicznych"
Pacjenci często zastanawiają się nad skutecznością i bezpieczeństwem zaleconych przez lekarza leków oraz ryzykiem i korzyściami związanymi z przedstawionej przez lekarza terapii. W ostatnich latach rośnie atrakcyjność Polski w obszarze prowadzenia badań klinicznych na arenie międzynarodowej. W związku z czym, polscy pacjenci mają coraz większe możliwości wzięcia udziału w badaniach klinicznych, zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych. Rzetelna i pełna informacja o badaniach klinicznych jest jednym z kluczowych elementów podczas podejmowania świadomej decyzji o ścieżce leczenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów oraz ich najbliższych i rodzin, Agencja Badań Medycznych opracowała folder informacyjny pt. „Pacjent w badaniach klinicznych”, który po raz pierwszy został opublikowany w 2022 roku.
W obliczu zmian i wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi z dnia 9 marca 2023 r., Agencja zaktualizowała niniejszy folder o najważniejsze nowe aspekty prawne, w tym zamieściła w nim informacje na temat Funduszu Kompensacyjnego w badaniach klinicznych, ubezpieczeniu badań klinicznych oraz Naczelnej Komisji Bioetycznej.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałem!
Folder informacyjny dla pacjentów "Pacjent w badaniach klinicznych"
Broszura Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych
14 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Zgodnie z ustawą, od tego dnia przy Rzeczniku Praw Pacjenta, rozpoczął swoją działalność Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych. Jego celem jest zapewnienie ochrony uczestnikom badań klinicznych oraz ich rodzinom w sytuacji doznania szkody powstałej w wyniku uczestnictwa w badaniu klinicznym.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów oraz ich najbliższych i rodzin, Agencja Badań Medycznych wraz partnerami serwisu Pacjent w badaniach klinicznych opracowała broszurę informacyjną dotyczącą Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałem! : https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/2243,Broszura-Fundusz-Kompensacyjny-Badan-Klinicznych.html
Interaktywny poradnik dla rodziców "Twoje dziecko w badaniu klinicznym"
Wychodząc naprzeciw potrzebom małych pacjentów i ich opiekunów, Agencja Badań Medycznych w ramach działań edukacyjnych projektu Pacjent w badaniach klinicznych opracowała Poradnik dla rodziców, stanowiący źródło wiedzy, praktycznych informacji, ale również będący wsparciem dla rodziców/opiekunów prawnych, rozważających udział swojego dziecka w badaniu klinicznym. W poradniku znajdziemy informacje przeprowadzające nas krok po kroku przez wszystkie nasuwające się pytania i wątpliwości dotyczące powyższego tematu, m.in. aspekty związane z wyszukiwaniem badania klinicznego, prawa i obowiązki uczestnika badania, a także wskazówki ułatwiające rozmowę z dzieckiem o udziale w badaniu. Dodatkowo, dzięki uprzejmości rodziców dzieci, którzy przeszli już tę drogą lub są w jej trakcie, możemy zaznajomić się z ich wspomnieniami i doświadczeniami.
Interaktywny poradnik dla rodziców "Twoje dziecko w badaniu klinicznym"
Edukacyjna bajka dla dzieci pt. "Zosia w badaniu klinicznym"
W ramach działalności serwisu Pacjent w Badaniach Klinicznych, powstała edukacyjna bajka dla dzieci pt. "Zosia w badaniu klinicznym". Bajka dla dzieci o badaniach klinicznych pozwala przybliżyć czytelnikom aspekty związane z prowadzeniem badań klinicznych z perspektywy małego pacjenta. Wykreowanie losów bohatera o realnych przygodach pomoże oswoić się dzieciom i ich rodzicom z tematem udziału w badaniach klinicznych.
Bajka przeprowadza również czytelnika przez fabułę objaśniającą terminologię związaną z badaniami klinicznymi, a także przybliża procesy związane z udziałem w badaniu.
Dodatkowo dla młodszych dzieci bajka występuje w monochromatycznej wersji do kolorowania.
Zosia w badaniu klinicznym - kolorowanka
Audiobook - Zosia w badaniu klinicznym
Audiobook jest dostępny na cyfrowej platformie Spotify.
PACJENT W BADANIACH KLINICZNYCH
Zapraszamy do zapoznania się z informacją dla pacjentów o badaniach klinicznych przygotowaną przez Agnecję Badań Medyczych:
https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/
Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powstało w ramach projektu finansowanego z budżetu Państwa ze środków od Agencji Badań Medycznych (ABM/2021/4). CWBK PUM stało się pozawydziałową jednostką organizacyjną PUM w Szczecinie, prowadzącą działalność we współpracy z naukowo-dydaktycznymi jednostkami wydziałowymi oraz członkami Konsorcjum, w skład którego wchodzą:
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – lider projektu,
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie.