Ocena publikacji naukowych
OCENA CZASOPISM NAUKOWYCH
od 2019
Wyszukiwarka czasopism naukowych, wydawnictw i materiałów konferencyjnych
2005-2018
WYSZUKIWARKA CZASOPISM PUNKTOWANYCH
- WYKAZ WYBRANYCH CZASOPISM WRAZ Z LICZBĄ PUNKTÓW ZA UMIESZCZONĄ W NICH PUBLIKACJĘ NAUKOWĄ (dotyczy artykułów opublikowanych w latach 2012 - 2018)
- OŚWIADCZENIA DOTYCZĄCE PRAC PUBLIKOWANYCH W SUPLEMENTACH I MATERIAŁACH KONFERENCYJNYCH: Oświadczenie MNiSW, Pismo rektora PUM
- WYKAZ WYBRANYCH CZASOPISM WRAZ Z LICZBĄ PUNKTÓW ZA UMIESZCZONĄ W NICH PUBLIKACJĘ NAUKOWĄ WRAZ ZE ZMIANAMI (dotyczy artykułów opublikowanych w latach 2007 - 2011)
- WYKAZ WYBRANYCH CZASOPISM WRAZ Z LICZBĄ PUNKTÓW ZA UMIESZCZONĄ W NICH PUBLIKACJĘ NAUKOWĄ UWZGLĘDNIAJĄCY KOREKTY WPROWADZONE PRZEZ MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI KOMUNIKATEM NR 5, z dnia 3 listopada 2005 r., zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. (dotyczy artykułów opublikowanych w latach 2005 - 2006)
OCENA MONOGRAFII I ROZDZIAŁÓW NAUKOWYCH
Zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Dz.U. 2019 r. poz. 392):
-
-
autorstwo monografii:
- wydawnictwo z II poziomu - 200 pkt.
- wydawnictwo z I poziomu - 80 pkt.
- wydawnictwo spoza wykazu - 20 pkt.
- redakcja naukowa monografii:
- wydawnictwo z II poziomu - 100 pkt.
- wydawnictwo z I poziomu - 20 pkt.
- wydawnictwo spoza wykazu - 5 pkt.
- autorstwo rozdziału w monografii:
- wydawnictwo z II poziomu - 50 pkt.
- wydawnictwo z I poziomu - 20 pkt.
- wydawnictwo spoza wykazu - 5 pkt.
-
WSKAŹNIKI OCENY PUBLIKACJI NAUKOWYCH
- IMPACT FACTOR (IF) - wskaźnik oceny czasopism. Jest to liczba odpowiadająca częstotliwości z jaką prace zamieszczone w czasopiśmie w ostatnich dwóch latach są średnio cytowane w ciągu roku. IF dla czasopisma w danym roku oblicza się dzieląc liczbę cytowań artykułów przez ogólną liczbę artykułów ukazujących się w tym czasopiśmie w ciągu dwóch poprzednich lat.
- INDEKS HIRSCHA (h) - (z ang. h-index) współczynnik wprowadzony w 2005 roku przez Jorge’a E. Hirscha określający liczbę publikacji danego autora, które uzyskały co najmniej h cytowań.
- CiteScore - wskaźnik umożliwiający określenie średniej cytowalności czasopism, informacje o dokumentach i cytowaniach uwzględnionych w obliczeniach są dostępne na stronach czasopism w wykazie indeksowanych źródeł w bazie Scopus. Wartość CiteScore określa średnią liczbę cytowań otrzymanych w danym roku – wskaźnik odwołuje się do dokumentów opublikowanych w czasopiśmie w ostatnich trzech latach.
- Scimago Journal Rank (SJR) - wskaźnik, którego celem jest określenie prestiżu danego czasopisma. Uwzględnia nie tylko prestiż cytującego źródła, ale także jego związek tematyczny z cytowanym czasopismem. Istotna jest różnorodność cytujących źródeł. SJR nie jest wskaźnikiem znormalizowanym, a zatem wartości będą odmienne dla czasopism z różnych dyscyplin.
- Source Normalized Impact per Paper (SNIP) - wskaźnik pozwalający na określenie cytowalności danego czasopisma w odniesieniu do obszaru wiedzy. Jest to jedyny znormalizowany parametr, który bierze pod uwagę różnice wynikające z odmiennych praktyk wydawniczych w różnych obszarach wiedzy. Dzięki temu, korzystając z wartości parametru SNIP, można pokusić się o porównanie czasopism z odmiennych dyscyplin.
BAZY DANYCH
- Web of Science Core Collection - interdyscyplinarna baza danych umożliwiająca wygenerowanie raportu cytowań.
- Scopus - interdyscyplinarna baza danych umożliwiająca wygenerowanie raportu cytowań.
- Master Journal List (wcześniej tzw. Lista Filadelfijska) - wykaz wszystkich czasopism indeksowanych na platformie Web of Science.
EWALUACJA 2017-2021
Format ewaluacja i rekordy analityczne przydatne do ewaluacji
Sloty - nowa funkcjonalność w Bibliografii
Moduł doradczy w zakresie ewaluacji
Film instruktażowy - Jak założyć konto w serwisie ORCID
Jak dodać publikacje z PPM-PUM do ORCID
Jak dodać publikacje z bazy Scopus do ORCID
Film instruktażowy - Jak powiązać ORCID z PBN i POL-on