Hiszpania, Universidad de Málaga - kierunek lekarski


Relacja z rocznego stypendium Erasmus+ w Maladze (Hiszpania) 2021/2022

Uczelnia
Wydział medyczny (Facultad de Medicina) Uniwersytetu w Maladze (UMA) i jego akademiki znajdują w przepięknej, przestronnej i nowej dzielnicy Teatinos, oddalonej od centrum o około 5 km. Na zajęcia można dojechać autobusem, metrem lub popularnymi, dostępnymi przez cały rok, hulajnogami elektrycznymi lub rowerami. Na terenie Kampusu Teatinos znajdują się także wydziały informatyki, filozofii czy prawa – ten ostatni ma najlepszą stołówkę z ekstra lunchami w studenckich cenach.

Budynek ma wiele sal wykładowych, na których przez pierwszy miesiąc odbywają się same wykłady. Praktyki i seminaria rozpoczynają się mniej więcej po 5 tygodniach. W zależności od przedmiotów i grup zajęcia prowadzone są w różnych szpitalach w całej Maladze, przeważnie sam na sam z doktorem. Indywidualne praktyki w szpitalu są czymś co wyróżnia Hiszpanie na tle Polski, gdzie zajęcia prowadzone są w tzw. Szóstkach klinicznych – grupach 6-osobowych.

Trudność zaliczeń i egzaminów zależy od profesorów i prowadzących. Nie ma ulg dla stypendystów programu Erasmus+, są traktowani tak samo jak studenci hiszpańscy.

 

Miasto
Malaga to cudowne miejsce, połączenie historii i nowoczesności. Świetnie usytuowana pod względem lotniska blisko centrum, międzynarodowego portu morskiego, czy możliwości podróży pociągiem lub autobusem do pobliskich malowniczych miasteczek.  Malaga przyciąga zarówno studentów jak i turystów z całego świata, miłośników hikingu, wycieczek rowerowych, nadmorskiego wypoczynku i wyśmienitej kuchni.

 

Plusy i minusy


Plusy: Możliwość poznania obcej kultury, języka, nowe międzynarodowe przyjaźnie zawierane na całe życie. Wykładowców cechuje otwartość i chęć przekazania studentom rzetelnej wiedzy medycznej opartej na faktach (EBM) w sposób zrozumiały. W Maladze jest wiele zakątków, gdzie można odpocząć od pędu życia, oglądać piękne zachody i wschody słońca.
 

Minusy: Nie nazwałabym trudności w zdawaniu ustnych i pisemnych egzaminów po hiszpańsku minusem, lecz wyzwaniem. Tak samo problemy organizacyjne na uczelni (dwa różne przedmioty w dwóch różnych miejscach w tym samy czasie) da się rozwiązać.

 

Porady
Przede wszystkim o wszystkie szczegóły mobilności warto zapytać osoby, które były w danym miejscu przed nami. Warto przed przyjazdem znaleźć online akademik lub zakwaterowanie. Opłaca się dołączyć do grup Erasmusów na WhatsAppie i przyjechać wcześniej by trochę poznać okolicę.

 

Gosia IV rok kierunek lekarskiego



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886