Niemcy, Universitat Rostock, wyjazd nauczycieli

WYJAZD W CELU PROWADZENIA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH UNIWERYSTET MEDYCZNY W ROSTOCKU, PAŻDZIERNIK 2022

Możliwość wyjazdu do innej uczelni w ramach Programu Erasmus + jaka otworzyła się przed nami rok temu, dała nam impuls do zmian! Tego typu wyjazdy pozwalają zdobyć i poszerzyć  wiedzę, umiejętności oraz nawiązać kontakty z międzynarodową społecznością akademicką, co wpływa na polepszenie jakości pracy w uczelni macierzystej. Ponadto wyjazd umożliwił nam nawiązanie współpracy na poziomie naukowym.

W zeszłym roku wyruszyłyśmy w podróż, która, jak się okazało, nie tylko wzbogaciła nas w doświadczenia naukowo-dydaktyczne, ale była także piękną przygodą. Był to już na drugi wyjazd do Rostocku i jesteśmy przekonane, że nie był on ostatni!

Nasz wyjazd miał na celu wyminę doświadczeń z zakresu dydaktyki. Pojechałyśmy do Uniwersytetu Medycznego w Rostocku, aby prowadzić zajęcia ze Studentami kierunku medycznego z przedmiotu Histologia na Wydziale Anatomii. Przez 5 dni udało nam się poznać Instytut oraz jego cudownych i ciekawych pracowników. Prowadziłyśmy wykłady dla Studentów z zakresu Histologii i Embriologii w języku angielskim, co poszerzyło nasze doświadczenia, ale także pomogło nam po powrocie do naszej Uczelni macierzystej, ponieważ na PUM prowadzimy od lat zajęcia ze Studentami anglojęzycznymi, więc wielokulturowość nie jest nam obca. Podczas naszej wizyty w Uniwersytecie w Rostocku omawiałyśmy również budowę morfologiczną licznych tkanek oraz narządów dla Studentów uczestniczących w zajęciach. Sposób prowadzenia zajęć okazał się być zupełnie inny od tego, który znamy na co dzień, dzięki czemu mogłyśmy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami z prowadzącymi, a także porozmawiać ze Studentami. Zajęcia prowadzone były w języku niemieckim oraz angielskim, co niezwykle nas ucieszyło, gdyż mogłyśmy poszerzyć nasze kompetencje lingwistyczne.

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje, więc po zajęciach na Uniwersytecie oddawałyśmy się zwiedzaniu miasta. Rostock jest przepiękny i ma wiele do zaoferowania zwiedzającym! Jest tu cudowna dzielnica Alte Stadt, gdzie można było godzinami spacerować po starych, wybrukowanych uliczkach, a każda kamienica, czy budynek budziły podziw. Mimo, iż nasz wyjazd przypadł na okres jesienny, pogoda sprzyjała spacerom i zwiedzaniu, a słońce cudownie oświetlało urokliwe zakamarki uliczek, przepiękne witryny sklepowe, czy oryginalne drzwi, które zdobiły wejście do niemal każdego budynku.

W Rostoku można poczuć się jak w prawdziwie nadmorskim mieście, gdzie port ciągnie się przez setki metrów, a zacumowane stateczki i jachty delikatnie kołyszą się na wodzie. Nie sposób nie wspomnieć o typowo niemieckim porządku, miasto jest naprawdę czyste i zadbane, a przede wszystkim spokojne.

Uniwersytet Medyczny w Rostocku od zeszłego roku został naszą uczelnią partnerską, a my z całego serca polecamy wszystkim zainteresowanym, aby pojechać na wymianę doświadczeń oraz po przygodę, która na długo pozostaje w pamięci! Każdy wyjazd w ramach programu Erasmus+  to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Przekonajcie się sami i aplikujcie o wyjazd!

Dr n. med. Dagmara Szypulska-Koziarska

Dr hab. n. med. Aleksandra Wilk