Universidad de Murcia, Hiszpania - wyjazd pracowników


Wyjazd na szkolenie w Partnerskim Uniwersytecie w Murcji był dla nas bardzo owocnym przeżyciem.

Murcja to miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii i stolica regionu, nazywana Sadem Europy, znana głównie z gotyckiej katedry Santa Maria (Catedral de Santa María).
 

 

Uniwersytet a właściwie kampus całego Uniwersytetu znajduje się na obrzeżach centrum miasta i można do niego dojechać autobusem.

Już na początku kampus zrobił na nas ogromne wrażenie, mieści on zarówno kolorowe budynki różnych wydziałów, oddzielny budynek rektoratu, jak również stadion, basen, korty tenisowe i bibliotekę.

 

Universidad de Murcia, Campus de Espinardo - La Guía W - La Guía Definitiva  - Encuentra lo que quieras, donde quieras

 

Dzięki gościnności Uniwersytetu przez całe 5 dni miałyśmy możliwość przyjrzenia się pracy biur międzynarodowych, które zajmują całe  piętro w budynku rektoratu na terenie kampusu. Na piętrze prócz biur znajduje się „Welcome Point” dla wszystkich przyjeżdżających na Uniwersytet do rejestracji – dzięki temu uczelnia wie kto przebywa na jej terenie. Ponadto jest tam również biuro studium językowego, w którym sprawdzany jest poziom językowy studentów oraz biura współpracy nie tylko z placówkami na terenie UE ale także ze Stanami Zjednoczonymi czy Afryką. Jest to o tyle ważne ponieważ napływ studentów z krajów Afrykańskich często odbywa się bez znajomości języka hiszpańskiego.

Ogromne wrażenie zrobiły na nas prezenty powitalne przygotowane przez koleżanki. W ramach odwiedzin dowiedziałyśmy się jak funkcjonuje wirtualny obieg dokumentów w całej uczelni oraz podejrzałyśmy działanie Erasmus Without Paper. Po wielu rozmowach okazało się, że mamy podobne doświadczenia projektowe związane z pracą ze studentami. Systemy w Murcji do rekrutacji studentów są w pełni online a dokumenty również podpisywane są w wersjach elektronicznych. Ułatwia to zdecydowanie prowadzenie spraw projektowych a dzięki temu wymiany sięgają tam ponad 1000 studentów.
 

 

Pogoda dopisała, temperatury wahały się od 27-32 stopni. Nie bez powodu Hiszpanie pracują o godzinę krócej niż my a sjesta trwa od 14-17.  Pozwala im to na regenerację i prowadzenie życia w późniejszych godzinach.

Dzięki uprzejmości koleżanek udało nam się również odwiedzić Szpital w Murcji i porozmawiać z Dziekan Wydziału Pielęgniarstwa. Podczas wspólnego obiadu jako ciekawostę dowiedziałyśmy się, że podczas epidemii w Hiszpanii wszystkie lokale usługowe wprowadziły kody QR aby nie podawać menu i nie narażać na rozprzestrzenianie się wirusa w najtrudniejszych okresach pandemi.

W weekend udało nam się również odwiedzić pobliskie miasto Alicante, które znajduje się nad samym morzem oraz wyspę Tabarca. W Alicante również znajduje się wielki kampus Uniwersytecki, który gości studentów z całej Europy. Duże wrażenie robi aula zewnętrzna otoczona palmami oraz liczne fontanny. Cały kampus jest kompleksowym miejscem do nauki jak również wypoczynku na jego terenie.

To co odróżnia studia w Hiszpanii od studiów w Polsce to mniejsza dostępność do praktyk dlatego tak chętnie Hiszpanie odwiedzają nasz Uniwersytet na medycynie i stomatologii.

 



 

Wyjazd na Erasmus+  prócz przyjaźni międzynarodowych umożliwił nam lepsze zrozumienie kierunku rozwoju uczelni wyższych w Europie.

Współpraca między uczelniami, zarówno w Unii, jak i poza jej granicami, pomaga zwiększyć atrakcyjność edukacji w UE dla studentów z całego świata oraz promować wzajemne uczenie się i porównywanie programów studiów i kwalifikacji w skali międzynarodowej. To z kolei sprzyja doskonałym wynikom w dziedzinie badań naukowych i nauczania.

Przyczynia się również do rozwoju innowacji i tworzenia miejsc pracy w UE, bowiem ułatwia osobom z kwalifikacjami karierę międzynarodową. Powszechnie uważa się, że czas spędzony za granicą na studiach lub zajęciach dydaktycznych zwiększa szanse na zatrudnienie i zachęca przyszłe pokolenia do myślenia w kategoriach międzynarodowych.

Udało nam się również podpatrzeć kilka pomysłów, które wkrótce mamy nadzieję wdrożyć w naszej Uczelni. Polecamy wszystkim pracownikom te doświadczenie i otwarcie się na możliwości nawiązania kontaktów międzynarodowych w naszych partnerskich uczelniach. To doświadczenie rozwija i podtrzymuje trwałe kontakty międzyludzkie między kadrą akademicką i absolwentami uczelni wyższych, którzy starają się razem stawiać czoła wspólnym wyzwaniom.

 

 

Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą

Agnieszka Polak

Izabela Kuczyńska

Aleksandra Rezanowicz



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886