Uniwersytet



Formularz przeszukiwania zasobów
  • Lista A-Z

Promocja książki PBGOT


Promocja książki Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, wydanej przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, odbyła się we wtorek w Bibliotece Głównej PUM.
Praca nad książką trwała blisko dwa lata. Publikacja opowiada o działalności unikalnej w skali świata bazy, która powstała aby gromadzić i identyfikować materiał DNA od krewnych ofiar zbrodni systemów totalitarnych oraz w celu poszukiwania nieznanych miejsc ich pochówku. PBGOT powołano do życia w 2012 roku na mocy porozumienia IPN i PUM.
Publikacja opisuje 100 zidentyfikowanych osób, są to m.in. ofiary zbrodni komunistycznych pochowane na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach czy ofiary zbrodni niemieckich i komunistycznych pochowane przy Areszcie Śledczym w Białymstoku.

Podczas uroczystej promocji książki prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM witając gości podkreślał jak ważne jest przywracanie pamięci bezimiennym. Zadaniem badaczy jest odkrywanie nieznanych kart historii, czasem mrocznych i skrywanych. Wspomniał m.in. o drastycznych metodach przesłuchań stosowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Autorką książki PBGOT jest szczecińska dziennikarka Anna Beata Czerniawska, z którą współpracowała Kinga Brandys, rzecznik prasowy PUM oraz Andrzej Ossowski, koordynator  PBGOT, genetyk, kryminalistyk i antropolog sądowy. 

-Książka powstała na podstawie rozmów z osobami, które pracują w bazie, które ją zakładały. Były to osoby, które brały udział w wykopaliskach. Bardzo emocjonalnie mi o tym opowiadały- mówiła Anna Beata Czerniawska.

O byłych i aktualnych poszukiwaniach i działalności PBGOT w kraju i na świecie mówił dr hab. Andrzej Ossowski.
-Identyfikujemy absolutnie anonimowe ofiary. To jest clou tego projektu. Nie jest sztuką pójść za dokumentami i odnaleźć kogoś na cmentarzu. Sztuką jest, w miejscu w którym się nie spodziewamy danej osoby, odnaleźć ją i zidentyfikować - mówił Andrzej Ossowski.

Gościem specjalnym uroczystej promocji był Krzysztof Bukowski, którego ojca Edmunda, aresztowanego w ramach Akcji X w 1948 roku, odnaleziono i zidentyfikowano jako pierwszego na Łączce w 2012 r.

Książka PBGOT wydana została w wersji dwujęzycznej.

Zdjęcia: Foto Praktyka



footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886