Formularz przeszukiwania zasobów
  • Lista A-Z

Usługi z zakresu informacji naukowej

Usługi świadczone w Dziale Informacji Naukowej i Bibliografii

• udzielanie informacji o zbiorach bibliotecznych
  • udzielanie informacji bibliograficznych i faktograficznych
  • udostępnianie elektronicznych źródeł informacji (bazy danych, płyty CD, DVD)
  • pomoc w obsłudze oraz przeszukiwaniu baz danych dostępnych w sieci internetowej PUM
  • wykonywanie wydruków
  • skanowanie materiałów bibliotecznych (format JPEG, BMP, TIFF, PDF)
  • szkolenie użytkowników w zakresie informacji naukowej
  • usługi z zakresu bibliografii i bibliometrii
  • usługi z zakresu Otwartej Nauki, otwatego dostepu i danych badawczych.

Korzystanie z komputerów

W Dziale Informacji, ze wszystkich komputerów mogą korzystać użytkownicy zarejestrowani w bibliotece. Pozostałe osoby zainteresowane usługami działu mają do dyspozycji pracownię komputerową po uprzednim zgłoszeniu się do dyżurującego bibliotekarza.

Opłaty

Opłaty za usługi z zakresu informacji naukowej, w tym przegląd baz danych i wydruki pobierane są zgodnie z cennikiem.

Skanowanie materiałów bibliotecznych, zapisywanie wyników wyszukiwań z baz danych na własnych nośnikach elektronicznych oraz wysyłanie ich na konto e-mailowe nie podlegają opłacie.

Szkolenia

Biblioteka Główna PUM organizuje szkolenia z zakresu metodyki korzystania z komputerowych baz danych dostępnych w sieci internetowej PUM.

Proponowana tematyka szkoleń:

1. Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym.
  2. Metody poszukiwania literatury w bibliograficznych i faktograficznych bazach danych:
    • Medline
    • Scopus
    • Web of Science
    • JCR (Impact Factor)
    • Embase
    • UpToDate
    • Polska Bibliografia Lekarska
    • Bibliografia Dorobku Naukowego Pracowników PUM
  3. Metody poszukiwania literatury w bazach pełnotekstowych dostępnych w sieci internetowej PUM:
    • Access Medicine
    • ANATOMY.TV - trójwymiarowy model człowieka
    • ClinicalKey Student
    • EBSCOhost
    • ScienceDirect
    • SpringerLink
    • Wiley Online Library
    • ProQuest
    • Your Journals@Ovid
    • IBUK Libra
    • Edra Elibrary
  4. Serwisy, katalogi czasopism dostępnych online.
  5. Mendeley - narzędzie do tworzenia bibliografii załącznikowej do pracy naukowej.
  6. Korzystanie z elektronicznego katalogu w systemie Aleph poprzez multiwyszukiwarkę Primo:
    • wyszukiwanie proste i złożone, indeksy i wyszukiwanie wolnotekstowe
    • funkcje dostępne po zalogowaniu się do systemu.

Szkolenia odbywają się w sali dydaktycznej Biblioteki Głównej PUM przy al. Powstańców Wlkp. 20 lub na życzenie w klinikach i zakładach PUM. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące szkolenia, czasu trwania będą ustalane bezpośrednio z osobami zainteresowanymi. Osoby zainteresowane szkoleniami proszone są o kontakt z Działem Informacji Naukowej BG PUM, telefonicznie pod nr tel. 91 441 4450 lub e-mailowo infbg@pum.edu.pl

Szczegółowy regulamin korzystania z Działu Informacji Naukowej.