Uniwersytet

Zakład Farmakologii Ogólnej i Farmakoekonomiki (WIZYTÓWKA JEDNOSTKI)

Kierownik jednostki:

prof. dr hab. n. med. Bogusław Czerny

Zespół:

• dr n. med.Izabela Uzar

Wydział w strukturze PUM:

Wydział Nauki o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis działalności jednostki:

Zakład Farmakologii Ogólnej i Farmakoekonomiki prowadzi działaność dydaktyczną dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu - pielęgniarstwa, położnictwa, kosmetologii, dietetyki, dietetyki klinicznej, ratownictwa medycznego i fizjoterapii oraz studentów biotechnologii - Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej. Zakres badań naukowych obejmuje Analizę polimorfizmów i ekspresji genow związanych z osteoporozą, poszukiwanie nowych markerów genetycznych chorób metabolicznych kości w celu profilaktyki, diagnostyki i opracowania nowych sposobów terapii oraz szerszego poznania podłoża molekularnego i rozwoju osteoporozy pomenopauzalnej i zaburzeń mineralizacji u młodych kobiet z zespołem hiperandrogenizacji. Przedmiotem naukowych zainteresowań jest również wykywanie krążących komórek nowotworowych(CTC) pochodzenia epiteliainego u pacjentów z nowotworami przy użyciu skaningowego mikroskopu fluorescencyjnego Cytotrack w celu udoskonalenia diagnostyki i oceny skuteczności leczenia.

Podległe jednostki:

Nota kierownika jednostki:

prof. dr hab. n. med. Bogusław Czerny Kierownik Zakładu  Farmakologii Ogólnej i Farmakoekonomiki od 2010 r. (wcześniej Samodzielnej pracowni Farmakoekonomiki).  Urodzony 14 maja 1957r.  W Krośnie. Studia medyczne w PAM w Szczecinie ukończył  w 1983r. Specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii uzyskał w 1989r.   Stopień naukowy doktora otrzymał w 1991r. na podstawie rozprawy " Wpływ kwercytyny na przebieg przewlekłego zatrucia związkami fluoru u Szczurów". habilitował się w 2006 roku w oparciu m.in. o pracę Wpływ wybranych antagonistów i nieswoistych agonistów receptora estrogenowego na przemianę cholesterolu do kwasów żółciowych u szczurów". Tytuł profesora uzyskał w 2011 roku. Autor bardzo licznych prac naukowych, wielokrotnie nagradzany przez Rektora PUM. Członek Polskiego Towarzystwa Farmakologii, Polskiego Towarzystwa Fititerapii, Polskiego Towarzystwa Ginekologii. W bieżącym roku został powołany na stanowisko dyrektora ds Naukowych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Członek Rady Redakcyjnej wydawnictwa "Herba Polonica"

Adres jednostki:

71-210 Szczecin, ul. Żołnierska 48