Identyfikacja zmian epigenetycznych determinujących przebieg kliniczny szpiczaka mnogiego
Logo projektu:

Nr umowy:
0175/DIA/2020/49
Okres realizacji:
11.09.2020-11.09.2022
Wartość projektu:
220000
Kierownik projektu:
Jakub Rosik
Koordynacja administracyjna:
Izabela Kuczyńska
Streszczenie projektu:
Nowotwory złośliwe to jedna z wiodących przyczyn zgonów na świecie a druga w Polsce. Szpiczak mnogi to nowotwór pochodzący z komórek plazmatycznych, krwinek białych odpowiedzialnych za produkcję przeciwciał. Na szpiczaka w Polsce każdego roku zapada 1200 osób a 1100 umiera. Wyniki leczenia w ostatnich latach ulegają stopniowej poprawie, chociaż oporność na leczenie nadal stanowi istotny problem.
Działając w ramach finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektu Identyfikacja zmian epigenetycznych determinujących przebieg kliniczny szpiczaka mnogiego,mamy zamiar zweryfikować istotność zmian epigenetycznych dla przebiegu tego nowotworu. Wspomniane mechanizmy mogą zaburzyć ekspresję genów w sposób niezależny od sekwencji DNA. Najważniejszym procesem epigenetycznym badanym w projekcie kierowanym przez Jakuba Rosika pod opieką dra hab. Tomasza Wojdacza jest metylacja DNA, której związek z powstawaniem i przebiegiem klinicznym innych nowotworów został już potwierdzony. W ramach badań zostaną wykorzystane najnowsze technologie analizy wspomnianego zaburzenia oraz zaawansowane obliczenia bioinformatyczne.
Sukces właśnie rozpoczętego projektu Jakuba Rosika – powiązanie metylacji DNA z przebiegiem klinicznym szpiczaka byłby kamieniem milowym na drodze do poprawy stosowanych schematów terapii i odkrywania nowych punktów uchwytu leczenia przeciwnowotworowego. Realizacja zakładanych celów umożliwi stworzenie podstaw diagnostycznych do personalizacji leczenia tej choroby oraz badań nad nowymi lekami celującymi właśnie w te procesy.