Uniwersytet

• dr n. med. Katarzyna Mozolewska-Piotrowska
  • lek. Marta Wiącek
  • dr n. med. Aleksandra Zakrzewska

Wydział w strukturze PUM:

Wydział Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis działalności jednostki:

I Katedra i Klinika Okulistyki prowadzi działaność dydaktyczną dla studentów Wydział Medycyny i Stomatologii, w tym studentów English Program, a także specjalizacje lekarzy, kursy doskonalące i szkolenia lekarzy rodzinnych. W zakresie działalności klinicznej Katedra zajmuje się mikrochirurgią przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, diagnostyką i leczeniem AMD, jaskry, zaćmy, chorób rogówki, chorób błony naczyniowej i patologii szklistkowo-siatkówkowych. Zakres badań naukowych to m.in. strategie terapii komórkowej w leczeniu chorób degeneracyjnych siatkówki oka, testy genetyczne i biomarkery zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz analiza parametrów refrakcyjnych u pacjentów po keratoplastyce warstwowej. Działalność prowadzona jest w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Podległe jednostki:

Poradnia leczenia AMD;
Poradnia leczenia DME,
Poradnia i Pracownia Laserowa;
Pracownia diagnostyki obrazowej i perymetrii (USG,
OCT odcinka przedniego i tylnego, perymetria kinetyczna i statyczna, mikroperymetria);
Poradnia okulistyczna ogólna;
Poradnia leczenia chorób rogówki (mikroskopia konfokalna, tomografia rogówki, mikroskopia spekularna);
Poradnia leczenia chorób siatkówki i witrektomijna; Poradnia leczenia jaskry.

Nota kierownika jednostki:

prof. dr hab. n. med. Anna Machalińska

Prof. Anna Machalińska ukończyła PAM w 1998 r., w 2002 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych, a w 2011 r. stopień doktora habilitowanego. Egzamin specjalizacyjny z okulistyki zdała z najwyższą w skali kraju notą w 2008 r, a w 2016r uzyskała tytuł Fellow of the European Board of Ophthalmology. Autorka licznych publikacji naukowych w czasopismach okulistycznych, uczestniczka i koordynatorka wielu projektów naukowo-badawczych, finansowanych m.in. ze środków NCBiR, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ABM, MNiSW , NCN oraz Urzędu Marszałkowskiego. Po raz pierwszy na świecie przeprowadziła unikatowe leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem siatkówki, w oparciu o autorski protokół polegający na doszklistkowym podaniu wyselekcjonowanej populacji komórek szpiku kostnego. Specjalizuje się w chirurgii przedniego oraz tylnego odcinka oka, m.in.: zaćmy, jaskry i chirurgii rogówki, chirurgii szklistkowo-siatkówkowej oraz diagnostyce i leczeniu laserowym chorób siatkówki. Współzałożycielka Zachodniopomorskiego Banku Tkanek Oka w Szczecinie. Zorganizowała wiodące w Polsce centrum kliniczne przeszczepów rogówki, gdzie wykonuje zabiegi w oparciu o najnowocześniejsze techniki operacyjne chirurgii mikroinwazyjnej. Odbyła szereg staży w renomowanych ośrodkach w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Belgii i Wielkiej Brytanii. Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie okulistyki, egzaminator European Board of Ophthalmology, recenzent projektów NCN z zakresu okulistyki.

Adres jednostki:

al. Powstańców Wlkp. 72, 70-111 Szczecin, SPSK-2 PUM, bud. J, piętro 3