Zakład Propedeutyki, Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego
Kierownik jednostki:
prof. dr hab. n.med. Krystyna Widecka
Zespół:
- dr n. med. Jacek Głowala
- prof. dr hab. n. med. Tomasz Miazgowski
- prof. dr hab. n. med. Krystyna Widecka
- analityk medyczny Barbara Biedrzycka
Wydział w strukturze PUM:
Wydział Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Opis działalności jednostki:
Zakład Propedeutyki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego prowadzi działalność dydaktyczną dla studentów Wydział Medycyny i Stomatologii, w tym studentów English Program. Celem jest przekazanie wiadomości na temat nadciśnienia wtórnego z symptomatologią chorób, których jest objawem. Student zapoznaje się z postępowaniem diagnostycznym, różnicowaniem i leczeniem (także zabiegowym) wszystkich postaci nadciśnienia tętniczego oraz z postępowaniem w przypadkach zwyżek ciśnienia, zagrażających życiu. Działalność prowadzona jest w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Działalność naukowa obejmuje zagadnienia z nadciśnienia tętniczego samoistnego i wtórnego oraz otyłości i osteoporozy.
Podległe jednostki:
Nota kierownika jednostki:

Prof. dr hab. med. Krystyna Widecka ukończyła PAM w roku 1985. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1990 roku a w 2000 roku stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymała w roku 2007. Od 1987 do 2006 roku była zatrudniona w Klinice Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewn. Od 2007 do 2018 zatrudniona w Klinice Hipertensjologii i Chorób Wewn. PUM na stanowisku profesora nadzwyczajnego a następnie zwyczajnego, pełniąc funkcję kierownika tej jednostki. Od 2018 roku jest kierownikiem Zakładu Prof. dr hab. Krystyna Widecka posiada specjalizacje z hipertensjologii, endokrynologii oraz II stopnia z chorób wewnętrznych , a w roku 2004 otrzymała tytuł Clinical Hypertension Specialist of the European Society of Hypertension.
Główny obszar jej zaiteresowań naukowych i zawodowych to hipertensjologia Jest Autorką wielu artykułów naukowych z tego zakresu publikowanych w czasopismach zagranicznych i krajowych. Wykładowca i organizator wielu konferencji naukowych o tematyce nadciśnienia tętniczego. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (kadencja 2010-2012) wyróżniona jako ustępujący Prezes w 2012 roku w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia- Liderzy Medycyny 2012.Redaktor Naczelny Redaktor Naczelny oficjalnego pisma PTNT Arterial Hypertension, Redaktor Naczelny czasopisma Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce w latach 2016-2020. Promotor wielu doktoratów, Recenzent w przewodach habilitacyjnych i profesorskich. Członek zespołu Ministerstwa Zdrowia d/s opracowania reformy świadczeń zdrowotnych w dziedzinie hipertensjologii (2007-2009). Recenzent i Autor pytań egzaminacyjnych z hipertensjologii
Kierownik 10 specjalizacji z hipertensjologii. Wyróżniona wieloma nagrodami indywidualnymi i zespołowymi za osiągnięcia naukowe i organizacyjne.
Adres jednostki:
SPSK Nr 1 ul. Unii Lubelskiej 1, wejście C, Budynek B, piętro V
Kontakt do jednostki:
Telefon: +48 91 425 35 29
E-mail: khchw@pum.edu.pl