Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
Kierownik jednostki:
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kordek
Zespół:
- dr hab. n. med. Beata Łoniewska, prof. PUM
- dr n. med. Diana Sochaczewska
Wydział w strukturze PUM:
Wydział Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Opis działalności jednostki:
Działalność dydaktyczna: neonatologia dla studentów V roku Wydziału Medycyny i Stomatologii, po polsku i angielsku, neonatologia w ramach pediatrii III rok WMiS, po polsku i angielsku, zajęcia z neonatologii na Wydziale Nauk o Zdrowiu, staże do specjalizacji z pediatrii, neonatologii, ginekologii i położnictwa, staże podyplomowe, szkolenie lekarzy rodzinnych. Działalność naukowo-badawcza: Zasadniczą problematykę naukową Kliniki stanowi ocena wpływu różnorodnych czynników prenatalnych na stan urodzeniowy noworodka, przebieg okresu adaptacyjnego i dalszy rozwój dziecka. Najwięcej uwagi wymagają: cukrzyca matki, nadciśnienie indukowane ciążą, choroby autoimmunologiczne, hipotrofia płodu. W Klinice prowadzone są także badania mające na celu wczesną identyfikację zakażeń wczesnych i późnych u noworodków oraz wpływu różnych czynników na mikrobiom jelitowy.
Działalność medyczno-usługowa:
- hospitalizacje noworodków zdrowych, pozostających z matką w systemie rooming-in,
- hospitalizacje noworodków wymagających intensywnego nadzoru w Oddziale Patologii Noworodka,
- hospitalizacje noworodków wymagających intensywnej terapii i intensywnego nadzoru, wysokospecjalistycznych procedur,
- hospitalizacje noworodków przyjmowanych z innych szpitali celem specjalistycznej diagnostyki i leczenia,
- hospitalizacje noworodków przyjmowanych z domu celem specjalistycznej diagnostyki i leczenia, edukacja rodziców w opiece nad noworodkiem oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach, ambulatoryjne wykonywanie badań USG u noworodków, opieka typu follow-up: Poradnia Patologii Rozwoju - Police (SPSK1), Poradnia Patologii Noworodka - Pomorzany (SPSK2)
Podległe jednostki:
Nota kierownika jednostki:

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kordek - ukończyłam Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie w 1986 roku, doktorat obroniłam w 1994, habilitowałam się w 2008, a tytuł profesora uzyskałam w 2016 r. Jako lekarz związałam sie z neonatologią od początku pracy zawodowej do dnia dzisiejszego. W roku 1995 zostałam specjalistą w dziedzinie neonatologii. Zainteresowania naukowe wynikają z pracy klinicznej i dotyczą problematyki zakażeń u noworodków, a także zagadnień związanych z wcześniactwem oraz małą urodzeniową masą ciała. Jestem autorką i współautorką licznych publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych, a także czterech wydawnictw książkowych z dziedziny neonatologii: Neonatologia-wybrane zagadnienia, Wydawnictwo PUM; Neonatologia -Stany Nagłe, Medical Tribune; Zakażenia w ciąży i okołoporodowe. Postępowanie z matką i noworodkiem, Medical Tribune oraz Dziecko przedwcześnie urodzone. Pierwsze lata życia. PZWL. Udzielam się jako recenzent w czasopismach medycznych. Opiniuję wnioski powierzone mi przez Radę Doskonałości Naukowej. Wypromowałam 4 doktorów.
Adres jednostki:
SPSK-1 Police 72-010, ul. Siedlecka 2, I piętro; SPSK-2 Szczecin 70-111, al. Powstańców Wlkp. 72, budynek A, III piętro
Kontakt do jednostki:
Telefon: +48 91 425 38 91
E-mail: klneonat@pum.edu.pl