Uniwersytet

Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej (WIZYTÓWKA JEDNOSTKI)

Kierownik jednostki:

prof. dr hab. n. med. Ewa Sobolewska

Zespół:

• dr n. med. Małgorzata Chruściel-Nogalska
  • lek. dent. Maria Czajkowska-Golec
  • dr n. med. Bartosz Dalewski
  • lek. dent. Robert Derbiszewski
  • lek dent. Justyna Drozdowska-Baumgart
  • dr n. med. Krystyna Grabikowska-Prowans
  • lek. dent. Robert Kowalski
  • dr n. med. Małgorzata Kozak
  • dr n. med. Janusz Kubrak
  • lek. stom. Agnieszka Lapis
  • lek. dent. Kamila Szczuchniak
  • dr n. med. Małgorzata Światłowska-Bajzert

Wydział w strukturze PUM:

Wydział Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis działalności jednostki:

Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej prowadzi działalność dydaktyczną dla studentów III, IV i V roku kierunku lekarsko-dentystycznego z przedmiotu protetyka stomatologiczna, w tym studentów English Program, a także specjalizacje lekarzy oraz kursy doszkalające. W zakresie działalności klinicznej pracownicy Katedry zajmują się diagnostyką i rehabilitacją pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu stomatognatcyznego. Zakres badań naukowych to między innymi:  badania nad modyfikacją materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej, analiza polimorfizmów genów z predyspozycją do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, rehabilitacja implantoprotetyczna z wykorzystaniem nawigacji po szablonach oraz natychmiastowych prac tymczasowych w technologii druku 3D, ocena skuteczności leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu skroniowo-żuchwowego za pomocą iniekcyjnej fibryny bogatopłytkowej oraz kwasu hialuronowego. Działalność kliniczna prowadzona jest w Poradni Protetyki Stomatologicznej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej PUM Sp. z o.o.

Podległe jednostki:

Nota kierownika jednostki:

prof. dr hab. n. med. Ewa Sobolewska ukończyła w 1983 roku Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Politechniki Szczecińskiej i uzyskała tytuł magistra ekonomii. Jest również absolwentką Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie z roku 1987, specjalistą w dziedzinach stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej. W 1997 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 r. stopień doktora habilitowanego. Doświadczenie zawodowe zdobywała w trakcie licznych szkoleń krajowych i zagranicznych w Niemczech i w Austrii. Autorka licznych publikacji naukowych w renomowanych  czasopismach krajowych i zagranicznych, uczestniczka i koordynatorka projektów naukowo-badawczych.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (Sekcji Protetyki), Europejskiego Towarzystwa Protetycznego EPA,  Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej „Sapientia”. Jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie protetyki stomatologicznej, członkiem Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego oraz Zespołu Ekspertów CMKP w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Adres jednostki:

70-111 Szczecin, al. Powstańców Wielkopolskich 72, SPSK-2 PUM, bud. VI, piętro II

Kontakt do jednostki:

E-mail: zprotst@pum.edu.pl