Uniwersytet

Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii (WIZYTÓWKA JEDNOSTKI)

Kierownik jednostki:

prof. dr hab. n. med. Andrzej Torbé

Zespół:

• dr n. med. Magdalena Bednarek-Jędrzejek
  • prof. dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski
  • dr n. med. Wioletta Mikołajek-Bedner
  • dr n. med. Aleksandra Rajewska
  • dr n. med. Małgorzata Sokołowska

Wydział w strukturze PUM:

Wydział Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis działalności jednostki:

Klinika Położnictwa i Ginekologii prowadzi działalność dydaktyczną dla studentów Kierunku Lekarskiego oraz  Kierunku Lekarsko-Dentystycznego (w tym studentów English Program) w zakresie położnictwa. Ponadto realizuje kształcenie podyplomowe lekarzy stażystów i lekarzy rezydentów specjalizujących się w zakresie położnictwa i ginekologii i organizuje ogólnopolskie kursy specjalizacyjne w tej dziedzinie. Zasadnicza problematyka naukowa Kliniki to zagadnienia związane z patogenezą porodu przedwczesnego i patogenezą chorób niedokrwiennych łożyska oraz diagnostyka prenatalna z wykorzystaniem metod biofizycznych i biochemicznych.

Aktualnie prowadzone badania:

1. Ocena układu krążenia u kobiet ciężarnych z nadciśnieniem tętniczym;
  2. Wczesna predykcja preeklamsji i innych chorób niedokrwiennych łożyska;
  3. Przewlekły stan zapalny w patogenezie porodu przedwczesnego

Podległe jednostki:

Nota kierownika jednostki:

Prof. Andrzej Torbé ukończył studia w Pomorskiej Akademii Medycznej w roku 1981. W roku 1992 uzyskał stopień doktora nauk medycznych, w roku 2004 stopień doktora habilitowanego, a w roku 2012 tytuł profesora nauk medycznych. Od rozpoczęcia pracy zawodowej zatrudniony jest w Klinice Położnictwa i Ginekologii, kolejno na stanowiskach asystenta, starszego asystenta, adiunkta, zastępcy kierownika kliniki, a obecnie kierownika kliniki. W latach 2009-2015 był Przewodniczącym Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Od roku 2018 do chwili obecnej jest Przewodniczącym Sekcji Perinatologii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W latach 2012-2020 piastował funkcję Prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Był Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Perinatologii. Jest autorem ponad 180 publikacji naukowych.

Adres jednostki:

70-111 Szczecin, al. Powstańców Wielkopolskich 72, USK nr 2 PUM, budynek A2